Je už vaše dieťa "veľké" na plieny? Ak áno, zrejme nastal čas zoznámiť ho s nočníkom. Každé dieťa je iné a zaručený recept na to, ako sa bez problémov zbaviť plienok, doposiaľ neexistuje. Je však zopár vyskúšaných rád, medzi ktorými možno nájdete tú pravú.

Hlavnou radou je trpezlivosť. Ako v iných životných situáciách, tak aj v takej zdanlivej banalite, ako je prechod z plienok na nočník, sa oplatí netlačiť na pílu.

Kedy začať?

Podľa pediatrov prichádza správny čas medzi rokom a pol a dvoma rokmi veku. Že nastala vhodná chvíľa, spoznáte tiež podľa množstva plienok. Ak je ich počet za deň ustálený, dieťa zvládne mať plienku suchú aj dlhšie ako dve hodiny a začína si vylučovanie uvedomovať, choďte na to. A ešte niečo, doprajte si na plienkové odvykanie dostatok pokoja. Určite sa do akcie nepúšťajte, ak sa chystáte na dovolenku alebo viete, že bude dieťa nejakú dobu mimo domova.

Dôležité signály

Než sa pustíte do veľkého sťahovania z plienok na nočník alebo záchod s detskou doskou, nejakú dobu dieťa pozorujte. Väčšina detí totiž vydáva signály, že bude robiť potrebu. Sústreďte sa na dobu hneď po jedle a ráno po prebudení. Akonáhle ste si istí, že ste signál aj správnu dobu odhalili, skúste dieťa posadiť na nočník alebo záchod práve v túto chvíľu. Správne načasovanie je polovica úspechu.