Pred rokmi si dojčatá ako polročné pochutnávali na sviečkovej s knedľami, dnes sa pre zmenu niektorí rodičia desia, aby ich potomok nezjedol niečo, čo nie je bio. Kde sa berie posadnutosť zdravou stravou detí? A má vôbec hranice?

Trend zdravej výživy zasiahol po zmene režimu veľkú časť slovenskej populácie, a tak nečudo, že sa rodičia čoskoro začali zaujímať aj o to, ako a čím budú kŕmiť svoje ratolesti. Sám o sebe je tento záujem iste chvályhodný, zvlášť keď zvážime, že slovenskí dospelí stále obsadzujú popredné priečky medzi tými najtučnejšími európskymi národmi a vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorá je do značnej miery zapríčinená práve nezdravou stravou, máme dokonca spolu s Čechmi a Maďarmi neslávne najvyššie miesta.

U detí nie je situácia ešte taká zúfalá, napriek tomu však nie je dôvod pre radosť. Problémy s váhou má takmer polovica slovenských detí – a okrem akútneho nedostatku pohybu za to, samozrejme, môže i nezdravá a kalorická potrava.

Stres z jedla

Aj z týchto dôvodov je iste dobré, že dnešným rodičom nie je jedno, čo ich deti jedia. Na druhej strane: cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami... Keď sa k niečomu príliš upneme a urobíme to svojím životným programom, drobné vybočenie z vytýčených koľají nás môže naozaj rozhodiť.

Za čo padne vreckové?

Navyše, výživoví poradcovia zdvíhajú varovne prst s tým, že pokiaľ budete svojim ratolestiam čokoľvek z potravín urputne zakazovať, hádajte, čo urobia s prvými peniazmi, ktoré dostanú? Nie ste ďaleko od pravdy, ak si priznáte, že vletia do prvého fastfoodu, vydrancujú cukráreň s tou „životu nebezpečnou“ čokoládou a tortami a minú všetky mince za lízanky, ktoré kazia zuby, pretože narúšajú zubnú sklovinu. Lekár hovorí, že najlepšie je ponúkať deťom zo všetkého trochu – a ony si inštinktívne vyberú, čo potrebujú.

Primerane

Zamyslite sa nad prístupom vo chvíli, kedy vám príprava desiat do školy zaberie denne viac než hodinu. Prehodnoťte prístup, pokiaľ zháňanie potravín a ich spracovanie k vami prijateľnému modelu večere zaberie viac než tri hodiny. Tieto časomiery sú signálom, že robíte niečo zle.