Podľa odborníkov sa mamičky dnešnej doby delia do troch základných skupín. Na tie, ktoré deti vykrmujú do absurdných rozmerov a zdravotných ťažkostí, tie, ktoré sa snažia dávať rodine iba biopokrmy, a také, ktoré nezabudli na sedliacky rozum. Ktorý prístup je pri varení pre malé deti ten najzdravší? A čo by v jedálnom lístku našich ratolestí chýbať nemalo a čo by ste, naopak, mali vynechať?

Všetko s mierou

Dietológovia a odborníci na detskú výživu sa zhodujú v tom, že by ste žiadnu svoju stravovaciu taktiku nemali hnať do extrému. Ste vegetariánka? Iste dobre viete, ako si poskladať jedálny lístok tak, aby vám nechýbali žiadne potrebné látky. Ale u detí to už také jednoduché nie je.

Fazuľa im väčšinou nechutí a mäso pre zdravý vývoj naozaj potrebujú, takže aj keby ste mali i tie najväčšie výhrady, aspoň rybu a kuracie mäso svojmu potomkovi pravidelne chystajte. V puberte nech si začne so zdravím experimentovať. Pokiaľ mu správne vysvetlíte postupy i to, z čoho by sa mal skladať vegetariánsky jedálny lístok, nemalo by sa to nijako hlbšie a radikálnejšie podpísať na jeho telesnej konštitúcii.

Práve preto, že z batoľacieho veku bude mať správny základ. Jedálny lístok by mal byť zdravo vyvážený, okorenený občasnou maškrtou, ktorá síce nie je nutrične celkom ideálna, ale keď viete, že váš potomok má dostatok pohybu, nemusíte sa desiť, že by sa z neho stal malý tučko.

Príklady tiahnu

Odborníci tak isto odporúčajú začať u seba. Keď vy budete vo veľkom popíjať kolové nápoje, permanentne odštipkávať čokoládky a ďalšie dobroty, nečakajte, že si vaša ratolesť s chuťou dopraje nakrájanú mrkvičku či povarenú repu. Takže ak chcete zmeniť životný štýl rodiny, mali by ste začať predovšetkým u seba. Keď pôjdete príkladom a objavíte čaro zdravej stravy, nebude vaše dieťa vyžadovať na desiatu sladkosť a na večeru maškrtu, úplatky vo vyššie uvedenej podobe tiež prestanú fungovať.

Deti si názor na svet utvárajú tak, že do detailov sledujú svojich rodičov. Vnímajú teda i to, ako sa rodičia správajú pri stole. Pokiaľ ohrnujú nosom nad biopotravinami, budú sa malí chlapci cítiť dospelo, keď budú robiť to isté. Má váš partner neprístojné hlášky nad tanierom plným zeleniny? Vysvetlite mu, prečo by si ich mal odpustiť. Ak navyše nechce, aby jeho dieťa trpelo na cukrovku, vysoký tlak, problémy so srdcom a posmech spolužiakov, mal by si zeleninu dokonca pridať, odporúčajú odborníci.