Fajčiari majú ťažký život. Reštaurácie sa pomaly menia na zónu im zakázanú a v stále väčšom počte domácností sa skrátka nefajčí. Keď chcete prestať, máte jedinečnú šancu práve teraz, keď ste sa rozhodli mať dieťatko. Skoncovať so zlozvykom fajčenia je najväčšia vec, ktorú môžete urobiť pre seba a svoje nenarodené dieťatko.

Škodíte nie len sebe, ale aj iným

Sú ženy, ktoré v tehotenstve tvrdia, že dve tri cigarety denne dieťaťu neprekážajú, matky, ktoré sa v pôrodnici rozhodli nedojčiť len preto, aby si čo najskôr mohli zapáliť. Napríklad vaša kamarátka fajčí na detskom ihrisku, kde je so štvorročným synom, a dym pritom vyfukuje priamo do kočíka mamičky, ktorá tam uspáva svojho novorodenca. Vedeli ste však, aký nebezpečný môže byť taký zlozvyk? Môžete si myslieť, že nikomu do vašej závislosti nič nie je, ale to sa mýlite. Vy sama ste dospelá a môžete si teda – teoreticky – so svojím zdravím robiť, čo chcete; svoje nedospelé, často aj ešte nenarodené deti by ste však nemali ohrozovať.

Tichý zabijak

Vedeli ste napríklad, že keď váš potomok spí v miestnosti, v ktorej sa počas dňa priebežne fajčí, rapídne sa zvyšuje riziko jeho smrti? Takzvaný SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčaťa) totiž veľmi často udrie práve v domácnostiach fajčiarov a fajčiarok. Ich ratolesti sú v neskoršom veku navyše až o 72 % náchylnejšie na zápaly pľúc a ich časté recidívy.