Hemoroidy sú jedným z najčastejších ochorení, ktorým trpia tehotné ženy. Na otázky prečo toto ochorenie vzniká, ako sa dá liečiť a či existuje prevencia, odpovedal skúsený špecialista na liečbu hemoroidov - MUDr. Július Muranský, MPH. z Kliniky jednodňovej chirurgie Revive v Bratislave.

Čo sú vlastne hemoroidy a aké sú ich príznaky?

Hemoroidy, ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú opuchnuté a zapálené žily v konečníku. Samotný konečník a jeho sliznicu vystiela hustá cievna sieť, ktorá má za úlohu zabezpečiť výživu okolitého tkaniva. Problém vzniká, keď sa cievy začnú rozširovať, nahromadí sa v nich krv a tvoria sa hemoroidálne uzly.

Prvými príznakmi hemoroidov sú svrbenie a pálenie v oblasti konečníka. Následne sa môžu pridružiť krvácanie, bolesti, vyklenutie konečníka, ale takisto aj nafukovanie.

Prečo sa u tehotných žien tak často vyskytujú?

Počas tehotenstva prechádza ženské telo výraznými zmenami a okrem iného sú kladené vyššie nároky na cievy. Práve z tohto dôvodu je u tehotných žien veľmi častý výskyt hemoroidov. Okrem zvýšenej záťaže na cievy sú ďalšími priťažujúcimi faktormi počas tehotenstva aj zvýšený tlak maternice na konečník a tehotenská zápcha. Podľa štatistík ňou trpí takmer polovica tehotných žien. Hormóny, ktoré sa v tehotenstve vytvárajú, oslabujú napätie svalstva čriev a tým spomaľujú pohyb stravy v tráviacom systéme.

Aké druhy hemoroidy majú najčastejšie tehotné ženy a ženy po pôrode?

Ide predovšetkým o tzv. vnútorné hemoroidy. Napriek tomu, že nie sú bežným okom viditeľné, dokážu poriadne potrápiť. Prítomnosť vnútorných hemoroidov vie zistiť iba lekár pri vyšetrení konečníka, tzv. proktologickom vyšetrení. Trvá len pár minút a pre pacientku je bezbolestné. Skúsený špecialista vie po vyšetrení určiť diagnózu s presnosťou až 95% a odporučiť tak najvhodnejšiu metódu liečby.