Ak rodičia túžia po dieťatku, zvyčajne sa nezamýšľajú nad tým, či to bude chlapec alebo dievča. V prvom rade ide o to, aby bolo bábätko zdravé a tehotenstvo ako tak bezproblémové. No keď sa na vec pozrieme podrobnejšie, zistíme, že niektoré faktory skutočne dokážu ovplyvniť pohlavie bábätka už pri počatí. Viete, ktoré to sú?

Otec určuje pohlavie

Tento fakt nie je možné poprieť. Len muž je tým, ktorý môže rozhodnúť o pohlaví bábätka. "Z čisto genetického hľadiska má vplyv na pohlavie potomka iba muž, pretože jeho spermie, na rozdiel od vajíčka (obsahujúceho vždy pohlavný chromozóm X), môžu obsahovať buď chromozóm X (dievča) alebo Y (chlapec). Nemožno však vylúčiť, že pohlavné orgány ženy môžu do určitej miery ovplyvniť, akú spermiu zvýhodnia v súťaži o svoje vajíčko," vysvetľuje Jaroslav Hulvert, primár reprodukčnej kliniky ISCAR I.V.F. s odkazom na nedávno publikovanú štúdiu. Samozrejme, že muži ako takí, pohlavie dieťaťa nevedia “vedome” určiť, no zistilo sa, že niektoré faktory ho môžu vo veľkej miere ovplyvniť.

Ako ovplyvniť pohlavie?

Vo všeobecnosti existuje veľa rôznych faktorov, ktoré môžu ovplyvniť, či vajíčko oplodní spermia určujúca dievčatko alebo chlapčeka. Do týchto faktorov patrí napríklad vek rodičov, cyklus ovulácie ženy, miera stresu, strava či sexuálna poloha. Ako si to teda správne naplánovať?

Ak chcete chlapčeka

Mužské pohlavie určuje chromozóm Y. Spermie, ktoré nesú chromozóm Y sú zvyčajne menšie, slabšie a pomalšie ako spermie, nesúce chromozóm X. Pre splodenie chlapčeka je preto potrebná hlboká penetrácia, ktorá môže reálne zvýšiť šancu, že sa práve spermie Y dostanú k vajíčku. Odporúča sa tiež mať pohlavný styk presne v deň ovulácie (čiže v najplodnejší deň) alebo najneskôr tesne po nej. Aby ste zároveň skrátili cestu spermií za vajíčkom mali by ste zvoliť polohu styku odzadu. Nemusí to byť však pravidlom.