Príprava jedál na grile sa už dávno stala obľúbeným spoločenským rituálom. Tam, kde sa zíde viac rodín, bývajú, pochopiteľne, aj deti. Niekde dostanú všetko, čo jedia dospelí, inde je pre ne prichystané zvláštne jedlo, ktoré na grile vôbec nebolo. Ani jedno však nebude správne. Čo teda dodržať pri rodinnej grilovačke s deťmi? 

Keď budeme chcieť, aby si deti grilovanie užili a nemuseli sa pri ňom cítiť odstrčene, mali by sme dodržať niekoľko pravidiel. To prvé znamená pripraviť jedlo zdravé a pritom chutné, to druhé potom spočíva v tom, že sa musíme postarať, aby malí účastníci takej grilovacej párty mali zaistenú bezpečnú zábavu dovtedy, kým bude jedlo hotové. Mali by sme dbať i na to, aby všetci mali dostatok pitia.

Na čom jedlo pripravíme?

Predovšetkým by sme mali mať gril, ktorý bude pri príprave pokrmu spĺňať nároky na zdravotnú neškodnosť. To nemusí zúžiť výber len na elektrický gril, ale môže ísť aj o gril vodný, ktorý má medzi roštom a ohniskom vodný kúpeľ, grilovať zdravo možno tiež na plyne či drevenom uhlí, ak použijeme liatinový plát. Najlepšie sú zo švédskej liatiny; kamenné pláty nemožno odporučiť, pretože v jemných póroch sa bude držať tuk z predchádzajúcich grilovaní.

Gril musí byť stabilný, teda zabezpečený proti prevrhnutiu. Poklop grilu by mal tiež zaručiť, že sa pripravovaná surovina dobre prepečie a mäso nebude vnútri polosurové. V žiadnom prípade však nenechávame mäso pripiecť. Môže síce niekomu chutiť, ale zhnednuté časti obsahujú karcinogénne látky. Pri príprave jedla na drevenom uhlí majme po ruke rozprašovač s vodou, ktorou v zárodku skrotíme prípadné plamene vzniknuté odkvapnutím tuku.