Narodilo sa vám dieťatko v zimných mesiacoch a vy premýšľate, kedy s ním môžete po prvý raz vyraziť na prechádzku, aby ste ho predviedli všetkým zvedavcom? Nebojte sa, nemusíte presedieť celé šestonedelie doma. Aj keď je vonku chladno a napríklad sneží, pokojne dajte dieťa do kočíka a vyberte sa na prechádzku.

Kedy ísť prvýkrát von?

Niektorí pediatri odporúčajú počkať s adaptáciou asi 10 až 14 dní potom, čo sa vrátite s bábätkom domov, a až následne vyraziť von. Iní vám krátku prechádzku povolia hneď, trebárs druhý deň po prepustení z pôrodnice. Určite však záleží na mnohých faktoroch, napríklad na tom, kedy sa dieťa narodilo (či v termíne, alebo predčasne), či nemá nejaké iné adaptačné problémy a, samozrejme, tiež na tom, aké vonku panuje počasie. Pokiaľ ste porodili v januári a vonku práve zúri snehová fujavica alebo je mínus dvadsať či fúka severný vietor, s dojčaťom radšej von nevychádzajte.

Ak však máte balkón so zasklenou lodžiou, nechajte ho tam chvíľku v kočíku, ale do veľkej búrky nechoďte. Neonatologička Mária Fedorová hovorí, že imunitný systém sa u detí ešte len vytvára, a novorodenec je veľmi citlivý, preto ho musíte čo najlepšie chrániť.

Existuje teda veľa dôvodov, prečo ho udržiavať v teple a zároveň zaistiť, aby sa neprehrial. Novorodenci totiž nedokážu regulovať svoju teplotu, nie je celkom dokončený vývoj ich krvného obehu. Z detského tela teplo uniká rýchlejšie než z dospelého a vo finále deti nevedia, ako si teplotu udržať.

Zimné vychádzky

Ako hovorí detská lekárka Petra Šimunková, neexistuje presná hodnota teploty, keď nemožno vziať bábätko von. Pri nižších teplotách je však vždy na zváženie, či je nutné novorodenca brať von.