Niektoré ženy zaskočí zistenie, že ich pôrod bude prebiehať inak, než čakali. Avšak na samotnom fakte, že privediete na svet vytúžené zdravé dieťa, cisársky rez nič nemení. A zďaleka nie vždy to musí znamenať sklamanie a veľkú zmenu plánov.

Indikácie

Tých existuje rad: väčší plod koncom panvovým, nepriaznivá poloha dvojčiat, naopak veľmi nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, myóm, predchádzajúci pôrod cisárskym rezom, ortopedické, neurologické, očné, interné problémy.

Keď je prípadná komplikácia známa (napríklad keď sa žena ešte pred otehotnením lieči), dá sa naplánovať operačné ukončenie pôrodu a budúca mamička je pokojnejšia, zariadi si všetko potrebné s predstihom a vlastne pozná aj termín narodenia svojho bábätka. K najčastejším indikáciám urgentného cisárskeho rezu patrí nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom, predčasné odlúčenie placenty, ochorenia matky s rýchlym vývojom (najčastejšie preeklampsia).

Informácie a zase informácie

"Ak je tehotenstvo fyziologické, prichádzajú budúce mamičky k nám do pôrodnice do tehotenskej poradne v 37. týždni. Tu prebehnú priemerne tri návštevy, kde sa tiež, ak to stav vyžaduje, plánuje cisársky rez, niekedy už je o ňom rozhodnuté skôr kvôli jasným indikáciám. Ak lekár v poradni indikuje cisársky rez, samozrejme to preberie aj s rodičkou a všetko jej vysvetlí,“ hovorí pôrodná asistentka Eva Šmejkalová.

„Potom žena prejde predoperačnom vyšetrením (nutné sú bežné odbery a zhodnotenie praktickým lekárom) a s výsledkami je potom odoslaná na anestéziologické konzílium. Tam preberie s anestéziológom okrem svojej zdravotnej anamnézy aj vhodný spôsob anestézie pri cisárskom reze. Lekár ponúkne rodičke možnosti, vysvetlí nielen samotný spôsob podávania anestézie, ale aj výhody a nevýhody jednotlivých variantov. Na výber sú v podstate dve: celková, teda klasická, narkóza alebo miestna, napríklad epidurálna,“ dodáva odborníčka.

„Snažíme sa preferovať regionálnu anestézu, epidurál, kde anestetiká pôsobia lokálne, rodička je pri vedomí a môže si prežiť pôrod svojho dieťaťa. Potom už sa určí termín operácie (ak to nevyžaduje stav, je to tridsiaty deviaty ukončený týždeň) a čas príjmu na pôrodnú sálu, mamička je poučená pôrodnou asistentkou ohľadom príjmu a dostane aj písomné pokyny, " vraví pôrodná asistentka.

Čo všetko vedieť a potrebovať 

"Príjem je ráno v deň operácie v určitú hodinu. Večer pred operáciou si dáte už len ľahkú večeru, piť by ste mala podľa potreby, najlepšie nesýtenú vodu, od polnoci v režime maximálne 2 deci za hodinu. Lieky, ktoré užívate dlhodobo, užijete, ako je predpísané. V deň operácie už žiadne potraviny, tekutiny podľa potreby, zase nie viac ako 2 deci za hodinu,“ hovorí odborníčka.

„So sebou iba základné hygienické potreby, župan, prezúvky a doklady. Na jednotke intenzívnej starostlivosti nie sú skladovacie a úložné priestory pre veci. Na pôrodnú sálu prichádza rodička väčšinou s partnerom v uvedený čas. Po príjme nasledujú ďalšie podrobné informácie o priebehu výkonu. Edukácie zo strán pôrodných asistentiek prebiehajú v podstate stále. Po asi hodinovej príprave čaká spolu s partnerom na uloženie na operačný stôl. Ak je cisársky rez vedený v epidurálnej anestézii, má obrovskú výhodu, že partner môže byť s mamičkou priamo na operačnom sále. Samozrejme nie všetci otcovia sú schopní toto akceptovať. Ale to nevadí, ihneď po pôrode sú už pri novorodencovi, vyfotia si ho, vezmú do rúk a nadviažu prvý kontakt,“ opisuje celú situáciu pôrodná asistentka.

„To znamená tiež edukovať otca, aký bude priebeh, ako a kde sa prezlečie, kde bude na operačnom sále a kde s bábätkom, čo bude nasledovať po operácii. Na našej klinike sa tiež snažíme o to, aby boli novorodenci dojčení, a ak si to mamička praje a operatér dovolí, prikladáme novorodenca k prsníku už na operačnom sále. To rozhodne prispeje k včasnému nástupu laktácie. Ak je anestézia celková, otec je bezprostredne po pôrode s dieťaťom iba na novorodeneckom boxe a bábätko k prsníku neprikladáme," dodáva špecialistka.