V posledných rokoch počet cisárskych rezov prudko stúpa. Dôvodov pre vykonanie tohto pôrodného zákroku je veľa, hlavným zmyslom je vždy zabrániť ohrozeniu zdravia a života ženy i plodu. Ako každá operácia má i táto svoje presné hranice, kedy ju možno vykonať. Poďme sa preto pozrieť, čo by ste o ňom mali vedieť.

Kedy sa plánuje

Indikácie pre cisársky rez sa dajú rozdeliť na tie, ktoré prichádzajú z hľadiska matky, a tie z pohľadu plodu. Potom sa môže objaviť i združený dôvod, kedy pri voľbe prístupu k pôrodu hrá rolu matka i plod. Príkladom môže byť drobná žena s úzkou panvou a plod vážiaci 4 a viac kilogramov. V takom prípade je na mieste obava, že by pôrod mohol byť veľmi rizikový.

K cisárskemu rezu kvôli matke sa pristupuje z dôvodov závažných ochorení rodičky, ktorými sú očná indikácia, preeklampsia, interné choroby, ortopedické problémy, operácie mozgu, aneuryzma a iné vzácne choroby.

U plodu býva plánovaný cisársky rez zvolený pri nedostatočnosti placenty. Chronická nedostatočnosť jej funkcie spôsobuje, že postupne sa plod prestáva vyvíjať, neprospieva, trpí nedostatkom živín a hlavne kyslíka. To je zásadný problém, ktorý môže plod nezvratne poškodiť. Ďalším dôvodom sú viacpočetné tehotenstvá, kedy je prvý plod uložený inak než pozdĺžne hlavičkou.

Ako prebieha

Samotná operácia prebieha v celkovej alebo epidurálnej anestézii, nekomplikovaná trvá okolo 45 minút. Rez na bruchu sa dnes až na výnimky vedie v podbruší naprieč tak, aby bol „schovaný pod plavkami“, v úrovni horného okraja lonového ochlpenia. Po operácii rodičku prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti, obvykle do druhého dňa. Ďalšie dni už trávi mamička s dieťatkom na oddelení šestonedelia.

Hojenie brušnej steny a maternice po cisárskom reze je náročnejšie a bolestivejšie než po prirodzenom pôrode. Buďte však pokojná - bábätko vám budú prikladať k prsníku rovnako ako ostatným mamičkám, sestry a lekári vás naučia, ako sa starať o jazvu, ako ju ošetrovať, aby sa rýchlo hojila.

Laktácia nastupuje o niečo pomalšie, ale dojčiť budete tak isto ako po spontánnom pôrode. Je potrebné, aby ste začali skoro chodiť, aby sa rozhýbalo trávenie a skoro sa vám uľavilo. Ďalšie tehotenstvo sa neodporúča skôr než o rok, aby sa jazva na maternici stačila zahojiť.

Hrozí riziko?

Cisárske rezy sú operačným riešením zdravotnej komplikácie u dieťatka alebo mamičky, preto so sebou vždy nesú isté riziká. Rodiť cisárskym rezom sa dá i opakovane, ale každý ďalší rez na maternici zvyšuje riziko prasknutia jazvy v priebehu ďalšieho tehotenstva.