Nepríjemnou komplikáciou po cisárskom reze je uhniezdenie placenty v mieste jazvy, kedy hrozí, že sa sama neodlúči od steny maternice. Tomuto stavu sa hovorí placenta accreta [akréta] a je obávanou pôrodníckou komplikáciou, pri ktorej žena môže prísť aj o maternicu.

Pôrod na želanie?

Diskutuje sa o cisárskych rezoch „na želanie“. Je to ďalší „marketingový“ ťah niektorých pôrodníc, ktoré sa snažia prilákať rodičky. Aj pre niektorých pôrodníkov je to dobrý dôvod, ako si naplánovať prácu a nemusieť tráviť noci a víkendy na pôrodnej sále. Pokiaľ sa žena obáva bolesti spojenej s pôrodom, dnes je množstvo spôsobov, ako ju zmierniť.

Ani pre matku nemá nekomplikovaný spontánny pôrod negatívny vplyv na jej panvové dno. Či ľudstvo v budúcnosti nebude rodiť spontánne, ale len cisárskym rezom, je otázkou, avšak s istotou sa nedá na ňu odpovedať. Cisársky rez je v neposlednom rade významne drahší než pôrod spontánny a s prirodzeným spôsobom pôrodu nemá nič spoločné.

Moderný fenomén

Cisársky rez významný fenomén predovšetkým poslednej doby. Príčin je niekoľko a zďaleka nejde len o medicínske dôvody. Významne klesol počet komplikácií plánovaného cisárskeho rezu (je veľmi bezpečný), väčšinou sa vedie v epidurálnej anestézii. Možno ho vykonávať v ideálnej dennej dobe a nič neponechať na náhodu.

Stúpa počet viacpočetných tehotenstiev a tých po umelom oplodnení, kde rodičia nechcú nič riskovať. Na druhej strane sa zvyšuje riziko komplikácií pri ďalšom tehotenstve: prasknutie maternice v jazve po predchádzajúcom reze, uhniezdenie plodového vajca v mieste rezu na maternici, vpáčená či priamo vrastená placenta do steny maternice (kedy hrozí, že žena môže pri pôrode prísť o maternicu).

Najnovšie sa objavujú správy o tom, že deti, ktoré prišli na svet bez pôrodného stresu, majú vyšší sklon k alergiám a ďalším chorobám. Možno aj pre toto všetko by ste mali možnosť cisárskeho rezu skutočne poriadne zvážiť a hlavne konzultovať jeho skutočnú potrebu s odborníkmi.

 

Foto: Shutterstock