Aj keď sa môže zdať, že vzduch znečistený splodinami CO2 alebo alergénmi z kvitnúcich drevín a tráv nás ohrozuje len vonku, nie je to tak. Aj keď si to neuvedomujeme, netušené semenisko  alergénov máme aj doma. Ide predovšetkým o prach, roztoče a rôzne mikroorganizmy. K nim sa v jarnom období pridá peľ, ktorý sa dovnútra dostane otvorenými oknami.

Prvé varovné signály podráždenia a začínajúcich sa alergií prichádzajú v podobe svrbenia, upchatého nosa či dráždivého kašľa. Často nimi trpia malé deti, batoľatá plaziace či hrajúce sa na zemi, a to aj preto, že väčšina prachu a alergénov je rozptýlená vo výške 30 cm nad zemou.

Čistý vzduch i matrace

Účinným riešením nevyhovujúcej kvality vzduchu v interiéri je čistička. Tie najmodernejšie to vedia vyčistiť poriadne tzv. od podlahy. „Naše čističky vzduchu využívajú technológiu nanoeTM, ktorá produkuje záporne nabité mikročastice. Tie likvidujú baktérie a vírusy rozptýlené vo vzduchu a zároveň prenikajú cez najrôznejšie textilné vrstvy hlboko do ich štruktúry, kde tiež pohlcujú vírusy a alergény,“ hovorí Lukáš Bouchal zo spoločnosti Panasonic, ktorá vyrába čističky vzduchu už viac ako 50 rokov.

Mikročastice nanoeTM si poradia aj s alkalickými radikálmi a čpavkom, ktorý sa môže nachádzať v textíliách alebo v pene matracov. Rozloží ich na neškodné látky a tým sa eliminuje zápach.

Keď máte doma alergika