Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo pre deti znamenajú rozprávky? Zvyknete ich svojim deťom pred spaním čítať? Nech je to akokoľvek, odborníci sa zhodujú, že čítanie rozprávok na dobrú noc má pre dieťa nepostrádateľnú hodnotu a v mnohých smeroch ho obohacuje. A nielen to. Prinášame dôvody, prečo by ste si rituál čítania rozprávok pred spaním mali osvojiť.

Kvalitnejší spánok

V dnešnej hektickej dobe je celkom náročné nájsť si trebárs aj pätnásť minút času na večernú rozprávku pre dieťa, no odborníci sa zhodujú, že je to nesmierne dôležité. Mnoho štúdií preukázalo, že čítanie rozprávok pred spaním zabezpečí dieťatku lepší a kvalitnejší spánok, ako keď dieťa zaspáva bez rozprávky. Vysvetlením je najmä prehĺbenie citového puta medzi rodičom a dieťaťom, čo spôsobuje vyplavovanie širokej škály hormónov, napríklad oxytocínu, nazývaného aj hormón lásky, alebo známych endorfínov.

Na druhej strane, rozprávky na dobrú noc pomáhajú deťom spoznať aj kruté stránky života a to ich učí rozoznávať rozdiely medzi dobrom a zlom. Odborníci preto čítanie rozprávok považujú za významný aspekt vývoja osobnosti dieťaťa.

Rozprávky rozvíjajú inteligenciu

Okrem toho sa psychológovia zhodujú, že čítanie rozprávok dieťaťu pred spaním tiež rozvíjajú cit a emočnú inteligenciu. “Príbehy rozprávok sa všeobecne považujú za neoceniteľnú pomôcku k rozvíjaniu emočnej inteligencie u detí,” uvádza psychologička a terapeutka Barbora Blažková. A dodáva: "Detské myslenie je iné ako myslenie dospelého, antropológovia a psychológovia v tejto súvislosti hovoria o takzvanom magickom myslení, kedy hranica medzi predstavou a skutočnosťou je veľmi priepustná, čo dodáva rozprávkovým príbehom väčšiu uveriteľnosť a reálnosť.”