Tešili ste sa na dieťatko, nič zlé netušiac prišli ste na rutinnú kontrolu, lenže na ultrazvuku nie je nič. Zamĺknuté tehotenstvo, teda stav, kedy plod v priebehu prvého trimestra odumrie, avšak ďalej ostáva v maternici, obvykle zistí práve až ultrazvuková kontrola. Zlá správa pritom prichádza ako blesk z jasného neba, pretože žena na sebe ďalej pozoruje príznaky gravidity, hoci možno v miernejšej podobe. Čo je teda príčinou zamĺknutého tehotenstva, ako sa so stratou vyrovnať a kedy "to skúšať" znovu?

O pár minút po všetkom

„Príroda“ vždy vyradila mnoho zárodkov hneď v prvých týždňoch, väčšinou to však žena považovala za oneskorenú silnejšiu menštruáciu bez toho, aby vedela, že vôbec bola tehotná. Lenže dnes vďaka ultrazvuku vieme o gravidite oveľa skôr. A prečo pri zamĺknutom tehotenstve odumretý plod sám neodíde? „Postupne, po niekoľkých týždňoch, by k samovoľnému odlúčeniu došlo tak či tak. Čakať naň sa ale skôr neodporúča, pretože existuje riziko krvácania, poruchy zrážavosti, infekcie, vzácnejšie sepsy“ konštatuje lekár Michal Koucký.

Aj keď ste zástankyňou prirodzenosti, rozumnejšie je nekoledovať si o komplikácie a absolvovať vyčistenie maternice. Psychická rekonvalescencia však trvá dlhšie, ako tá fyzická. Pomôcť vám môže ak sa so svojím problém podelíte s kamarátkami, ale inými blízkymi osobami. Lepšie to tiež väčšinou znášajú matky, ktoré už majú deti.

Prečo sa to stalo?

Na najnaliehavejšiu otázku nejde dať presnú odpoveď, a to ani po histologickom rozbore. Mohla by vás však utešiť aspoň správa, že podľa posledných výskumov ide o proces, ktorý nemáte šancu nejako ovplyvniť. „Je v podstate jedno, či ide o samovoľný potrat, prejavujúci sa krvácaním, alebo zamĺknutý, v oboch prípadoch je príčinou neúspešné založenie gravidity,“ vysvetľuje lekár. „Podľa najdostupnejších dát sa zdá, že väčšina tehotenských patológií (potrat, predčasný pôrod, preeklampsia, úmrtie plodu a ďalšie) má podklad v chybnej tolerancii tehotenstva, ktorá je daná adekvátnou funkciou imunitných štruktúr matky, adekvátnym stavom zárodku a tiež mikroorganizmov v pôrodných cestách matky,“ podáva bližšie vysvetlenie odborník.

„To všetko pár dní po počatí, šiesty až ôsmy deň, teda v dobe, keď žena vôbec netuší, že je tehotná. Pokiaľ uvedené nie je ,v poriadku‘, už tu je všetko založené zle a ďalším dôsledkom sa nedá zabrániť. Ide o podobný proces, ako je napríklad odmietanie transplantovaného orgánu. Liečba nie je žiadna,“ konštatuje popredný odborník na rizikové tehotenstvá. Z jeho slov vyplýva, že je naozaj zbytočné vyčítať si, že ste koniec tehotenstva akýmkoľvek spôsobom privolali, ak nie rovno spôsobili.