V súčasnosti je už bežné, že na pôrodnej sále sú prítomní aj budúci oteckovia. Chystá sa k pôrodu aj váš partner? Ak áno, čím skôr ho oboznámte zo základnými pravidlami. Keď bude vedieť, čo (ne)má robiť, bude aj pre vás pôrod o niečo jednoduchší. Čo by teda mal, resp. nemal robiť otecko pri pôrode?

Byť oporou

Otecko by mal byť pri pôrode hlavne psychickou oporou pre svoju partnerku a matku svojho dieťaťa. Už jeho samotná prítomnosť na pôrodnej sále môže byť pre vás upokojujúca, pretože viete, že ako na začiatku, tak aj teraz ste v tom jednoducho spolu. Budúci otecko by mal počas ťažkých a bolestivých chvíľ parnerke venovať aspoň pár milých slov, pohladenie či povzbudiť ju. Určite pomôže, ak ju počas pôrodu budete držať za ruku, dodáte jej tak istotu, že to zvládne.

Starať sa

Práve budúci otecko by mal byť pre svoju partnerku prvým človekom, ktorý jej bude aj v týchto chvíľach na blízku. O čo viac, mal by sa o ňu starať a zaujímať. Možno sa chce napiť, prejsť alebo len narovnať nohy. Všetko jej umožnite, pomôžte a buďte prítomný po celý čas.

Nerozkazovať

Ako otecko majte na pamäti, že rodí vaša žena a nie vy, a preto sa nehrajte na najmúdrejšieho. Pokiaľ chce vaša partnerka chodiť po izbe celé hodiny, nepresviedčajte ju nech si sadne, nerozkazujte, aby si sadla. Takisto ani v opačnom prípade. Nenúťte ju jesť, piť, sedieť či čokoľvek iné, keď to ona sama tak necíti. Buďte si istí, že jej telo dobre vie čo potrebuje a preto sa počas pôrodu držte v úzadí.