Pôrod je zázračný okamih, hoci je sprevádzaný mnohými bolesťami. No na konci vás vždy čaká malé klbko radosti, pri ktorom na všetkú tú bolesť zabudnete. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo môže vaše dieťatko v brušku počas pôrodu prežívať? Pozrite sa na celý pôrod z jeho perspektívy.

Už je to tu

Áno, pôrod sa rozbehol a vy sa práve pripravujete na tú najnáročnejšiu, ale zároveň najkrajšiu úlohu. Čo však vtedy robí váš drobec? V ideálnom prípade je už zhruba od 30. týždňa otočený hlavičkou k rodidlám, no ak tomu tak nie je, ide o pôrod panvovým koncom. Dieťatko sa teda v ideálnej polohe pripravuje na svoj prechod pôrodnými cestami, ktorý začína hlavičkou. Asi vám to môže pripadať priam neuveriteľné, ako dokáže troj- a viac kilové dieťa prejsť pôrodnými cestami s priemerom 10-12 cm, ale je to možné. Príroda to zariadila tak, že dieťatko má na hlavičke mäkké časti, a práve tie poddajné spoje umožňujú malé posuny lebkových kostí, čo umožňuje priechod pôrodnými cestami. Hlavička môže byť po pôrode mierne zdeformovaná, ale deformácia sa väčšinou upraví v priebehu niekoľkých dní od pôrodu.

Ak sa hlavička dostane do pôrodných ciest, začína sa druhá doba pôrodná. Pôsobením kontrakcií je následne dieťa maternicou vtláčané hlbšie do pôrodných ciest, bradičku skloní na hrudník, aby hlava kládla čo najmenší odpor s čo najmenším priemerom hlavy. Samotné telo bábätka teda nijako nespolupracuje, len sa pomocou sily maternicových kontrakcií posúva cez panvu rodičky. Pôrod hlavičky je najnáročnejšou a najbolestivejšou fázou pôrodu, väčšiu bolesť môže spôsobiť ale aj následné vytlačenie ramienok, zvyšok pôrodu je potom už veľmi rýchly a menej bolestivý.

Ako je to s dýchaním?

Pôrod znamená aj prvý nádych dieťatka, ktorý je väčšinou sprevádzaný plačom. Počas pôrodu totiž dochádza k dôležitým mechanickým a fyziologickým zmenám, ktoré pripravia bábätko na jeho prvý nádych. Pred pôrodom cez placentu získava kyslík od mamy, no po pôrode, keď sa pupočná šnúra prestrihne, nemôže už placenta plniť svoju úlohu a jej funkciu prevezmú pľúca. V maternici sú pľúca bábätka naplnené vodou, ktorá im pomáha dozrievať. Počas pôrodu dôjde k vytlačeniu tejto tekutiny, takže sa pľúca rozšíria a môžu sa naplniť vzduchom pomocou prvých nádychov.

Pozor na teplotný šok

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako sa dieťa, ktoré prichádza na svet z teploty okolo 37 °C, prispôsobí teplote v pôrodnej sále, kde je nejakých 25 °C, teda o viac ako nejakých 10 stupňov menej? V tomto prípade má veľmi dôležitú úlohu štítna žľaza. Zvýšená hladina hormónov štítnej žľazy podporí tvorbu tepla z tuku a tým pomôže novorodencom regulovať teplotu mimo maternice.

Základom tepelnej pohody dieťaťa, a teda aj hladkého priebehu popôrodnej adaptácie, je zamedzenie strát tepla. Pretože k najväčším stratám dochádza prostredníctvom odkrytej hlavičky, sestra hneď po prvom ošetrení v pôrodnej sále zabalí celé telíčko i hlavu do vyhriatej plienky. Z rovnakého dôvodu sa dieťa ihneď po pôrode nekúpe a smolka sa buď neodstraňuje vôbec, alebo sa len ľahko otrie. Pri prvom priložení k prsníku je dieťa prikryté plienkou alebo uterákom a hruď a bruško si zohrieva o matkino telo. Nezrelé dieťa alebo dieťa s dýchacími či inými ťažkosťami ukladáme na vyhrievané lôžko alebo do inkubátora, aby malo zabezpečený ešte lepší tepelný komfort.“ vysvetľuje pediater MUDr. Martin Gregora.