Pristihli ste svoje dieťa pri klamaní a premýšľate, či ho potrestať, alebo to nechať tak? Najlepšie deti naučíte úprimnosti tak, že im uľahčíte hovoriť pravdu miesto toho, aby ste sa snažili nachytať ich pri klamaní a potom ich potrestať.

Čo na to odborníčka?

Ako hovorí detská psychologička Tereza Beníšková, batoľatá do troch rokov obvykle zámerne neklamú. „Nemajú totiž dosiaľ vytvorenú takzvanú ‚teóriu mysli. Tá znamená, že vieme, že iní ľudia môžu premýšľať inak než my, že si robia závery z informácií, ktoré majú k dispozícii, a nie z tých, ktoré vieme my.“

„Až keď dieťaťu dôjde, že ostatní nemusia nutne vedieť to, čo vie ono, až potom po prvý raz skúsi zaklamať,“ vysvetľuje. Dovtedy považuje dieťa lož za zbytočnú. Prvá lož sa tak objavuje medzi tretím a piatym rokom. „Prvé zámerné klamanie dieťaťa možno brať ako dôkaz jeho správneho kognitívneho vývoja, ako dôkaz, že náš potomok už má vytvorenú teóriu mysli,“ dodáva psychologička.

Čo si ale budeme hovoriť, vravíte vy sami zakaždým pravdu? A hoci deti nemajú toľko návodov k odhaleniu tej vašej lži, majú intuíciu, takže môžu odhaliť aj to, o čom si myslíte, že nie je možné. „Preto je žiaduce deťom pokiaľ možno neklamať, a to ani v drobnostiach,“ odporúča psychologička. Kto iný by mal byť svojim deťom príkladom než my sami?

Vývoj detskej lži a rodičovský vzor

Pokiaľ vám teda trojročné dieťa „zaklame“, keď náhodou rozleje pohár s mliekom, hoci ste to videli na vlastné oči, neberte to tragicky a netrestajte ho. V štádiu vývoja, v ktorom sa dieťa nachádzalo, sa mu jednoducho naozaj zdalo, že keď to poprie, vlastne sa to ani nestalo. Navyše nebude schopné pochopiť, že vy ako priami svedkovia udalosti aj tak viete, kto je vinník.

Žiadne facky ani krik, nemalo by to zmysel. Vnímanie malého dieťaťa stiera rozdiel medzi realitou a fantáziou a dieťa si prifarbí to, čo hovorí. Deti veľmi často fantazírujú o tom, čo nemôžu mať alebo čím nemôžu byť v skutočnosti.

Navyše detská pamäť nie je dokonalá, niekedy sa dieťa môže pomýliť alebo zabudnúť, čo sa vlastne stalo. A kopa detí si myslí, že keď poprú, že niečo urobili zle, zmizne to a vyhnú sa potrestaniu. Detská lož sa vyvíja rovnako ako ostatné zložky osobnosti a charakteru malého dieťaťa, takže je dôležité posudzovať ju podľa veku a tiež podľa formy klamania.