Tlak na hrudnú kosť

Po úderoch medzi lopatky by mal predmet vypadnúť, no nemusí to byť pravidlo. Keď to nepomôže, nevzdávajte sa a ani neprepadajte panike. Konajte ďalej. Otočte si dieťa tvárou k sebe a opäť tak, aby bola jeho hlava nižšie ako celé telo. Následne päťkrát zatlačte na hrudnú kosť. Predmet by so malo vytlačiť do úst, odkiaľ ho vy alebo iná osoba rýchlo vyberte. Nedávajte však dieťa ľahnúť a stále ho držte v pozícii tak, aby bola hlava nižšie ako hrudník. Ak ho položíte, môže sa stať, že predmet znova zapadne do dýchacích ciest.

Dýchanie

Ak odstránite prekážku z dýchacích ciest a dieťa stále nereaguje a nedýcha, nečakajte, je nutné pristúpiť k umelému dýchaniu. Dieťa uložte na chrbát, ale len na na pevnú a rovnú podložku. Umelé dýchanie mu podajte vo frekvencii 5 vdychov z úst do úst alebo z nosa do nosa. Ak nezačne dýchať, pokračujte masážou srdca v kombinácii s umelým dýchaním. Dodržiavajte pomer 30:2, teda 30 stlačení hrudníka a 2 vdychy. U dojčiat a batoliat použijte pomer 15:2. Pri menších deťoch takisto stláčajte hrudník len prstami, nie dlaňami. Frekvencia by mala byť spolu maximáne 100 stlačení hrudníka za minútu.

Dôležitá prevencia

Aby k takýmto nebezpečným situáciám nedošlo, musíte dbať na prevenciu. Ako zabrániť tomu, aby dieťaťu zabehlo? V prvom rade, ak berieme do úvahy fakt, že dusenie môže vyvolať aj jedlo, treba dbať na to, aby sa dieťa pri jedení sústredilo. Ak ho kŕmite, za každou lyžičkou počkajte chvíľku, kým prehltne. Dieťa by malo sedieť rovno, nehojdať sa, pri jedle nerozprávať a v prípade dojčiat či batoliat by ste ho nemali čičíkať na rukách.

V prípade dusenia dieťaťa nejakým iným predmetom, napríklad hračkou, je to len na vás. Musíte na dieťa dozerať nonstop alebo minimálne zabezpečiť to, aby neprišlo do kontaktu s príliš malými hračkami či ich súčasťami. Z dosahu dieťaťa takisto odstráňte malé veci či ich súčasti, ktoré by mohlo prehltnúť. Prevencia je rovnako dôležitá!

Foto: Shutterstock