Odmieta vše dieťa akékoľvek ovocie a aj zeleninu, či už varenú alebo surovú? Z mliečnych výrobkov je iba jeden produkt? Skúšali ste dieťa nechať vyhladovať, variť len obľúbené jedlá a použili dokonca nátlak a vyhrážanie sa, a nakoniec vám nepomohlo ani nechať ho jesť, čo chce ono?

Podľa odborníkov si za detské vyberanie v jedle často môžu rodičia samotní. – Čo však v prípade, že ste v tom naozaj nevinne a vaše dieťa sa jednoducho takýmto stalo samé bez toho, aby ste na tom mali nejakú reálnu príčinu? 

Neukončujte dojčenie

Ako pri všetkých deťoch, aj pre dieťa, ktoré nechce jesť tuhú stravu, je dojčenie dôležité. To, že predčasne ukončíte dojčenie, vás nikam neposunie, len vám pridá pár vrások naviac. 

Pozrite sa na gény

Patrili ste aj vy medzi tzv. vyberavé deti? Vážili ste ako dieťa málo a všetci o vás mali strach? Bol takýto niekto vo vašej rodine? – Často sa stáva, že tento jav nie je v rodinnom kruhu ojedinelý.

Spomeňte si, ako bolo vám

Aj vás rodičia neraz nútili do jedla, ktoré vám nechutilo. Spomeňte si na ten pocit, ako sa vám dvíhal žalúdok. To vás privedie k správnej odpovedi na otázku, či svoje dieťa máte nútiť do jedla.

Odložte sladkosti a porovnávanie

Či už ako náhrada jedla alebo inšpirácia do jedenia ako odmena nemajú sladkosti čo hľadať vo vašom vzájomnom nastavovaní vzťahových vzorcov. To isté sa týka porovnávania. Dieťaťu ním iba znižujete jeho vlastnú hodnotu a vás to utvrdí v domnienke, že to, čo sa deje, nie je v poriadku.