Každá mamička chce pre svojho drobca to najlepšie. No kým bábätko ešte nerozpráva, je ťažké správne odhadnúť či zistiť, čo v danej chvíli práve potrebuje. V skutočnosti však k odhaleniu tajomstiev reči tela bábätka je potrebné len porozumieť gestám, ktoré vám môžu veľa povedať o nálade, pocitoch či potrebách dieťatka. Stačí, ak sa reč svojho drobca naučíte dekódovať správne. Ako na to?

Prehýbanie chrbta

Tento pohyb najčastejšie vykonávajú deti mladšie ako 2 mesiace. Avšak teraz by ste sa mali mať na pozore, pretože bábätka prehýbajú chrbátik vtedy, ak upozorňujú na bolesť a koliku. V prípade, že tento pohyb dieťa robí po jedle, znamená to, že je sýte. Ak to často robieva počas jedenia, môže to byť náznak refluxu. V tomto prípade by ste mali byť pri kŕmení opatrná alebo s ním chvíľku počkať.

Uchopenie uší

Vo väčšine prípadov tento pohyb u dieťatka znamená, že skúma svoje telo. Takto často vyjadruje svoju radosť z objavenia uší. Spozornieť by ste mali vtedy, ak po tomto pohybe nasleduje plač, pretože môže ísť aj o infekciu ucha.

Kopanie nohami

U malých bábätiek si často môžete všimnúť reflexívne kopanie nôžkami. Jedno je však isté. Ak váš drobec kope nožičkami, môžete byť pokojná. Takéto kopanie je spôsob, akým dieťatko vyjadruje svoje šťastie a spokojnosť. Pre udržanie dobrej nálady vášho drobca sa s ním môžete zahrať alebo mu skúsiť zaspievať, čo ho určite urobí ešte šťastnejším.

Zovreté päste

Zovreté päste sú pravidelným pohybom, ktorý robia najmä bábätká do 6 mesiacov. Tento pohyb najčastejšie znamená hlad a po nakŕmení by ste mali spozorovať už uvoľnené rúčky. Ak má bábätko zovreté päste aj po nakŕmení, môže to signalizovať, že sa v prostredí necíti dobre.

Mykanie rukami

Rýchle mykanie rukami je štandardným detským reflexom, ktorý je reakciou dieťaťa na prostredie. Vo väčšine prípadov signalizuje strach alebo vystrašenie bábätka. Môže ísť o náhle prebudenie, hlasný zvuk alebo jasné svetlo. V tomto prípade je najdôležitejšie dieťatko upokojiť, aby ste sa vyhli hlasnému a často bojazlivému plaču.