Blíži sa koniec tehotenstva a už tak trošku netrpezlivo vyčkávate na odjazd do pôrodnice? Potom je najvyšší čas odškrtnúť si zo zoznamu položku týkajúcu sa „tašky do pôrodnice,“ ktorú si v deň pôrodu odveziete so sebou. Dlhé balenie však nečakajte. Potrebujete len niekoľko praktických vecí. Na čo rozhodne nezabudnúť je starostlivosť o prsia a príprava na dojčenie.

Správna starostlivosť

V neskoršom štádiu tehotenstva sa zvyšuje citlivosť bradaviek. Akonáhle žena pocíti túto zmenu, je vhodné im venovať adekvátnu starostlivosť. Bradavky dobre pripravené na dojčenie by nemali byť suché, krehké ani precitlivené. Pravidelné používanie malého množstva hojivej masti udržuje tkanivo bradaviek vláčne a pred dojčením sa nemusí zmývať. Bradavky tak nebudú pri zahájení dojčenia a počiatočnom namáhaní pri nácviku správnej techniky dojčenia praskať a bolieť. 

Ak začnú byť bradavky bolestivé, opuchnuté, začervenané, je vhodné použiť akékoľvek chrániče bradaviek, ktoré umožňujú ochranu pred nepríjemným kontaktom s bielizňou a podporujú hojenie vďaka cirkulácii vzduchu. V prípade väčších bolestí poskytnú hydrgélové vankúšiky okamžitú úľavu s možným chladivým účinkom. Hydratujúca udržujú pokožku vláčnu, čo urýchľuje hojenie. S hydrogélovými vankúšikmi je možné tiež hojiť odreniny.