Tehotenstvo je zázračným a zároveň neopísateľným obdobím v živote každej ženy. Sprevádza ho mnohých doposiaľ nepoznaných pocitov, vecí a samozrejme aj prekvapení. A či ste práve v radostnom očakávaní alebo máte jedno či viac tehotenstiev už za sebou, určite nám dáte za pravdu, že pripraviť sa naň úplne nedá. Prečítajte si preto o veciach, ktoré vám počas neho môžu prihodiť, ale nikto vám o nich vopred nepovie.

Najhorší je prvý trimester

Začiatky sú vždy náročné a výnimkou nie je ani tehotenstvo. Práve naopak, práve v počiatkoch dochádza k výrazným až búrlivým zmenám v tele ženy, keďže v ňom začína rásť nový človiečik. Okrem toho, že sú prvé tri mesiace typické najmä rannými nevoľnosťami, je dobré vedieť aj o tom, že prívlastok ranné nemusí byť striktný. Nevoľnosti či zvracanie vás môžu postretnúť kedykoľvek počas dňa a to aj pomerne často. Takisto sa k nim môže pridať nechutenstvo, únava či bolesti hlavy. Pozitívom však je, že ak ich zvládnete počas prvého trimestra, neskôr vás už trápiť nebudú. Uvádza sa, že od 12. týždňa je telo dokonale adaptované na tehotenstvo a nedáva vám to už nijak výrazne najavo.

Partnera budete vnímať inak

Len čo zistíte, že ste tehotná, začnete svojho partnera vidieť úplne inak. Už sa na neho nebudete pozerať len ako na partnera, ale o to viac, ako na otca vášho spoločného potomka. Začnete si všímať jeho oteckovské sklony, vlastnosti a správanie podrobíte svojmu kritickému posudzovaniu. Môžete si byť istá, že partner nebude vašej panike rozumieť. Aj preto sa ale snažte, aby vaše nároky neboli prehnané a partner sa s narodením dieťaťa skutočne premenil na otca snov.

Budete mať obavy

Od okamihu, kedy vám tehotenský test ukáže dve čiarky, začnete pociťovať obavy už asi neustále. Nebudete sa však báť o seba, ale o ten malý zázrak, ktorý rastie vo vás. Budete sa obávať, či je všetko v poriadku, či je bábätko zdravé, no zužovať vás budú aj obavy z pôrodu či samotného materstva. Nemusíte to brať však skepticky, tieto obavy sú prirodzené a opodstatnené. Hovoria totiž len o tom, že svojho drobca už teraz milujete najviac na svete.