Novorodencov považujeme za malé a krehké stvorenia. No dalo by sa povedať, že ich v istých ohľadoch môžeme považovať aj za zázračné malé bytosti. Prečo? Dokážu totiž mnoho vecí, ktoré v staršom veku nikto z nás. Chcete vedieť o aké ide? Prečítajte si o najzaujímavejších veciach, ktoré dokážu len novorodenci a uvidíte, že budete poriadne prekvapení.

Nemajú kolená

Nie, nejde o vývojovú chybu. To, že novorodenci nemajú kolená v bežnej podobe je úplne normálne. Kosti samé o sebe sú totiž dosť náchylné na zlomeniny, čo môže celý pôrod skomplikovať, ba spôsobiť zranenie. Deti sa preto rodia s pružnou chrupavkou v kolenných kĺboch, ktorá sa počas vývoja spevní.

Majú oveľa viac kostí

Môže to znieť paradoxne, no novorodenci majú naozaj omnoho viac kostí ako dospelí. Pýtate sa, kde sa v tak malom telíčku berú? No pravda je taká, že bábätká majú pri narodení približne až 300 kostí, pričom dospelý človek 206. Prečo? Väčšina kostí sa postupným vývojom zrastá a tak v dospelosti ich počet klesne zhruba o stovku. Prekvapujúce, však?

Pri plači neslzia

Aj keď pri novorodencoch môžete mať pocit, že okrem plaču a kŕmenia nič iné nerobia, nie je to tak. V skutočnosti totiž neplačú. Hoci kričia a mrnčia, v prvých mesiacoch sú ešte ich slzné kanáliky uzavreté a nie sú schopné produkovať slzy. Väčšina detí začne slziť okolo 2. týždňa veku, no u niektorých to môže trvať až 2 mesiace.

Často kýchajú

Kýchanie malých bábätiek môžeme považovať za rozkošné, no čo zaňho vlastne môže? Popravde, novorodenci kýchajú častejšie preto, lebo si tým čistia nosnú dutinu. Je to prirodzený reflex. Keďže majú menšie nosné priechody, môžu sa jednoduchšie a častejšie upchať. Častým kýchaním sa tak dokážu zbaviť nahromadeného materského mlieka, hlienov, ale aj prachu zo vzduchu.

Pamätajú si chute z maternice

V maternici je dieťa vyživované cez pupočnú šnúru od matky a obklopené plodovou vodou, z ktorej takmer každý deň niečo prehtne. Tekutina tvoriaca plodovú vodu je tiež ochutená jedlom a nápojmi, ktoré matka konzumuje. Schopnosť ochutnávania sa vyvíja už v 21. týždni, od ktorého dieťa vie ochutnať, čo matka zje a vypije. Po narodení im preto s väčšou pravdepodobnosťou chutí to, čo matka jedla počas tehotenstva.