Zdravé zuby potrebujeme po celý život. Je však možné pomôcť zdravým zubom správnou stravou - napríklad stravou s vyšším obsahom vápnika? O tom, ako to v skutočnosti je, nám zo svojej praxe prezradila stomatologička MDDr. Michaela Romaniková, pôsobí vo svojej Zubnej ambulancii pre deti i dospelých na Heydukovej ulici v Bratislave.

Áno, samozrejme, zdravá a vyvážená životospráva v oblasti stravovania je pre chrup veľmi dôležitá. Strava, založená na zdravých bielkovinách a tukoch – chudé mäso, tekvicové semiačka, ľanové semiačka, ľanový olej, vlašské orechy, mliečne výrobky najmä z kozieho a ovčieho mlieka, ako aj mak a výrobky z neho - je veľmi prospešná a priaznivo pôsobí na zdravie celého organizmu a podporuje špeciálne aj zdravý vývoj zubov.

Súčasne by sme však mali v najvyššej možnej miere obmedziť konzumáciu jednoduchých cukrov - v prvom rade rôznych sladkostí, cukríkov, lízaniek a sladených nápojov, ktoré majú pre organizmus nulovú nutričnú hodnotu a len znižujú pH v ústach a tým sa podieľajú na tvorbe zubného kazu.

Čo by mali rodičia zaradiť do stravy a naopak radšej vylúčiť, ak vidia, že ich dieťa má vyššiu kazovosť zubov? 

V prvom rade lepivé sladkosti ako lízanky, cukríky, karamelové cukríky, krovky, sladké džúsy a limonády. Na pitie je pre deti ideálna čistá voda bez prímesí a akýchkoľvek sladidiel.

Slovenské deti majú údajne jednu z najvyšších kazovostí zubov v Európe. Prečo je to tak? 

Podľa mňa sa na tom podieľa viacero faktorov, často sa stretávam z názorom rodičov, že mliečne zuby netreba čistiť, lebo aj tak vypadajú. Tu narážame na prvý problém - mliečne zuby treba samozrejme tiež čistiť a to hneď od „prvého zúbka“ dieťaťa, a to pravidelne detskou zubnou pastou a detskou zubnou kefkou, zuby deťom musí čistiť rodič do 6. roka života dieťaťa a od 6. roka života už len po ňom dočisťovať a kontrolovať.

Ďalšie závažné nedostatky sú katastrofálne stravovanie niektorých detí jedlami s veľmi vysokým obsahom sacharidov a neustále popíjanie sladkých džúsov a malinoviek (ľudia by mali viac dať na zdravý rozum ako na reklamy, ktoré dnes často zdôrazňujú „aké zdravé sú dané výrobky pre deti“, hoci sú len plné cukrov). Z odborného hľadiska musím povedať, že mnohí rodičia nechodia na pravidelné preventívne prehliadky a zubára veľakrát vyhľadajú, až keď už je naozaj zle a dieťa má bolesti alebo dokonca až keď opuchne. A ako som už spomínala, bohužiaľ nie sú ochotní investovať finančné prostriedky na ošetrenie kazu na mliečnych zuboch, lebo aj tak im podľa ich názoru vypadnú.

Kedy najneskôr by mali rodičia prvýkrát navštíviť zubára so svojím dieťaťom? 

Od prvého zúbka, aby lekár skontroloval a poučil rodičov o správnom umývaní zúbkov a o starostlivosti o detský chrup. Často sa v praxi stretávam s tým, že dieťa má už v 2. roku života úplne pokazené zuby často až na koreň. Rodičia by mali prísť v 1. roku života dieťaťa, postupne sa tak dieťa oboznamuje s prostredím v ordinácii, povozí sa na zubárskom kresle (úsmev), dostane za statočnosť malú odmenu a o pol roka príde opäť na preventívnu prehliadku, kde sa lekár ubezpečí, že sa všetko u dieťaťa s chrupom správne vyvíja a ako aj či rodičia správne čistia dieťaťu zuby.

Matky sa často pýtajú, kedy a ako často svojmu dieťaťu začať umývať zuby. Od prvého zúbka alebo počkať? 

Treba čistiť hneď od prvého zúbka, malou detskou zubnou kefkou alebo len gázovým štvorcom, momentálne už existuje na trhu veľké množstvo pomôcok. Treba čistiť dvakrát denne a hlavne treba poriadne vyčistiť zuby večer pred spaním.

Dokáže napríklad vhodné hryzátko nahradiť zubnú kefku v prvých mesiacoch?

Hryzátko uľavuje dieťaťu pri bolestivom prerezávaní zúbkov, ale aj tak treba, aby zuby ešte vyčistili rodičia, len hryzátko na čistenie nestačí.

Je pravda, že nočné dojčenie prispieva ku kazovosti zubov?

Do prvého roka dieťaťa je nočné dojčenie opodstatnené a je prospešné pre zdravý vývoj dieťaťa. Ale už po prvom roku by dieťa v noci nemalo byť dojčené, pretože neustálym cuckanim mlieka v dvojhodinových intervaloch si zvyšuje riziko zubného kazu. Keď sa dieťa v noci zobudí, je vhodné podať mu len čistú vodu alebo nesladený čaj. Postupne sa dieťa musí naučiť, že v noci sa neje, treba aby si oddýchol v noci celý jeho organizmus a teda aj bruško - takisto ako u nás dospelých.

Je nutné pri výbere zubnej pasty pre deti dbať na zloženie a nielen na chuť? A čo ústna voda? 

Deťom do 6 rokov musíme kupovať len detské pasty, pretože obsahujú nižší obsah fluoridov, nakoľko dieťa do 3 rokov života nevie ešte poriadne vypľúvať, a tak môže zvyšky pasty prehltnúť.

Existuje odporúčaná technika čistenia zubov? 

Krúživé pohyby sú ideálne, aj keď u malých detí veľmi ťažko realizovateľné. U malých detí je preto dôležité sa hlavne zamerať na dôkladné vyčistenie zubov a úplné odstránenie zvyškov jedla a povlakov. A to, akú techniku použijeme, nehrá až takú dôležitú úlohu.