Každému z nás veľmi záleží na zdraví svojho dieťatka. Aj preto by ste nemali zanedbať jeho pohybový vývoj. Najlepšia vec, ktorú môžete v tomto smere pre neho spraviť, je cvičenie už od jeho útleho veku. Možností je viacero a stačí si len správne vybrať.

Aby sa vaše dieťa vyvíjalo správne, je nevyhnutné nie len veľké množstvo podnetov, ale aj správna stimulácia svalov, zmyslov a zmien polôh tela. Viac príležitostí na pohybovú aktivitu sa v tomto smere rovná lepšiemu psychomotorickému vývoju. V dojčenskom veku je ideálne, ak s dieťaťom cvičia rodičia. To totiž potrebuje intenzívny kontakt so svojou matkou. Aj dojča sa však vyvíja a preto je potrebné cvičenie prispôsobiť jednotlivým fázam jeho vývinu.

Cvičenie do 3. mesiaca vývinu 

Bábätko má v sebe ešte zafixované podmienené reflexy. Práve tie je skvelé využiť. Ideálne je s ním cvičiť hneď ráno, alebo večer pred kúpaním. Ideálne je tento pravidelný režim dodržať a cviky vykonávať na prebaľovacej podložke, pričom teplota v miestnosti by mala byť asi 25 stupňov. 

Dĺžka cvičenia závisí aj od výdrže dieťatka. Ako pomôcku môžete pri preťahovaní ručičiek a nožičiek použiť aj veľkú relaxačnú loptu, kde prirodzenejšie aktivujete presun ťažiska. Medzi veľmi obľúbené cviky patrí napríklad tzv. žabka na lopte, kde dieťa držíte za lakte s cieľom aby precvičilo rovnováhu a svalovú koordináciu.

Keď vaša ratolesť dosiahne 14. deň svojho života, je povolené aj dojčenské plávanie doma vo vani. Tu by ste však mali osloviť odborníka, aby vám ukázal správne prevedenie. V tejto fáze vývinu prichádzajú do úvahy aj bodové cvičenia doktorky Kleplovej. Táto reflexná technika sa využíva nie len na cvičenie, ale aj rehabilitovanie a regeneráciu. Cviky sa vykonávajú v lone, na zemi, ale aj v priestore za využitia špeciálnych cvičebných pomôcok. 

Cvičenie od 4. do 6. mesiaca

V tomto období podporíte svalový súlad, pritom cviky stačí vykonávať raz za deň (Ak nemá dieťa zdravotné komplikácie). Vytvorte si pravidelný program, že si so svojím bábätkom zacvičíte pred kúpaním. Nikdy ho však nenúťte cvičiť ak je choré, mrzuté a plače. Vytvorili by ste mu totiž odpor k tejto činnosti. Cviky vyberáme podľa toho, ktoré dieťa zvládne. Ak by na daný cvik ešte nedozrelo, tak ho netreba vykonávať, lebo by hrozilo vytvorenie chybných funkcií ako sú ploché nohy, alebo okrúhly chrbát a pod.