Takmer každý muž by chcel byť pre svoje deti tým najlepším otcom. Jednotný návod, ako byť dobrým otcom však neexistuje. Je tu však desatoro, ktoré vám pripomenie, čo patrí k úlohe správneho otca, respektíve čo k nej nepatrí.

Hovorte s deťmi koľko sa dá

Úspešný otec so svojimi deťmi komunikuje efektívne, často a rád. Rozhodne lepšie je rozprávať, ako sedieť pred televízorom a občas prehodiť komentár k niektorej zo situácií, ktoré sa na obrazovke práve odohrávajú. Keď chcete mať u detí úspech, naučte sa nielen vyjadrovať svoje myšlienkové pochody, ale aj načúvať deťom, ktoré sa s vami dozaista chcú podeliť o svoje sny, predstavy a podobne. Vytvorte si teda z rozprávania, trkotania a plánovania tradíciu a vďaka tomu sa prakticky stanete dokonalým oteckom. Deti totiž rodičov, ktorí majú čo povedať, považujú za „dosť hustých“.

Trávte spolu čas

Nie pri televízii, ale radšej v záhrade, vyberte sa bicyklovať, do zoo, jednoducho kamkoľvek sa vám bude chcieť. A ak chcete byť otcom na jednotku a máte viac detí, dávajte si s nimi rande jednotlivo. Prečo by ste s dcérou nemohli ísť na výlet na bicykli a so synom na futbal? Dajte deťom najavo, že robíte rád, čo baví ich.

Stanovte pravidlá a buďte prvý, kto ich dodržuje

Čo tá tatranka v ruke, keď je desať hodín večer a deťom tvrdíte, že sladkosti sa od piatej večer nejedia? Ak od detí niečo chcete, mali by ste byť prvý, kto sa bude správať podľa vami požadovaných pravidiel. Ak chcete, aby vaša výchova bola konzistentná a zodpovedná, potom si dávajte pozor na to, či svoje deti zbytočne neotravujete a nepoužívate príliš často ono definitívne: Pretože som otec a pretože to tak chcem. Tak isto nemôžete deti naháňať do učenia s tým, že popoludnie je určené na prípravu povinností, a sám si sadnúť k tabletu.

Nepokazte ich

Keď im dáte, čo im na očiach vidíte, je to iste chvályhodné. Ale na druhej strane – nerozmaznávate ich príliš? Nebolo by lepšie nechať ich, aby si zarobili na nové Nintendo, a chcieť, aby vám cez víkend pomohli s prestavbou izbičky na „dospelácku“? Kto dostane vždy to, po čom túži, nemusí sa nikdy snažiť, aby to tak bolo. Pokiaľ teda viete isto, že rovnaký štandard ako dnes poistíte a zaobstaráte pre svoje deti aj o dvadsať rokov, pokojne ich zahrňte materiálnou priazňou. Ak ich však chcete viesť k samostatnosti, naučte ich, že nič nie je zadarmo.

Čítajte si spolu s nimi

Vy vďaka detskej literatúre veľmi ľahko omladnete, keď svoje deti necháte čítať nahlas. Hravo v nich totiž prebudíte túžbu predvádzať sa a tá im uľahčí trápenie s plachosťou, až budú musieť pred spolužiakmi po prvý raz predniesť svoj referát. Navyše deti, ktoré dobre čítajú, sú v živote úspešnejšie než tie, ktoré hlasné čítanie odmietajú. Toto ste vedeli? Ak áno, trávte denne s deťmi aspoň desať minút nácvikom prednesu pre širšie publikum.