Nechajte deti hovoriť vlastným jazykom

Deti poznávajú svet a definujú pocity z neho rôznymi spôsobmi. Nechajte ich, aby si zvolili vlastný jazyk a používali expresívne výrazy, ak ich považujú za vhodné. A už vôbec sa nepleťte do lásky a vzťahov medzi spolužiakmi! Pokiaľ nejde o šikanu, ako otec môžete načúvať, prípadne poradiť, ale nie riešiť.

Matku svojich detí milujte a rešpektujte

Nie nemusíte spolu ostávať zo zvyku alebo preto, že by rozvod deti pošramotil na duši. Ako múdry otec však viete, že ani hádky a ťahanice, ktoré máte za sebou, vás vôbec neoprávňujú k tomu, aby ste ženu, ktorá vaše dieťa priviedla na svet, akokoľvek ohovárali a znižovali jej autoritu. Keď chcete, aby vaše dieťa raz malo funkčný vzťah, potom musíte ukázať, že vzťahy na zdravom základe a fungujúce s rešpektom môžu prežiť, hoci dospelí ľudia spolu už nie sú. Nastavte pravidlá tak, aby sa z vašich detí nestali citoví stroskotanci.

Vaša milenka nie je ich matka

Pokiaľ sa váš vzťah rozpadol, potom si skôr alebo neskôr nájdete novú partnerku. Je na vás, či ju budete deťom vnucovať ako novú mamičku, alebo ich necháte, aby si k macoche našli cestu samy. Upozorňujeme, že variant B je správny.

Mali by ste dobre spoznať kamarátov svojich detí

To preto, aby ste vedeli, s kým trávia voľné chvíle, mohli predikovať, či sú to presne tí, čo vezmú vaše ratolesti na balet alebo im za školou ponúknu prvého jointa. Ideálny otecko sa o svet, ktorý obklopuje dieťa, zaujíma. Nehodnotí, len vníma potencionálne riziká a je prípadne pripravený zasiahnuť.

Varujte ich

Čím budú dospelejšie, tým viac ich upozorňujte na to, že svet vlastne nie je veľmi pekné miesto na život a že sa môže stať tisíc malérov. Ale majú jednu obrovskú výhodu do života. Ocka, ktorý ako skala stojí vedľa nich len preto, aby sa mali ako vyškriabať na breh, keby sa začali topiť.

Foto: Shutterstock