Pamätáte na "ski", ktoré učarovali vo filme malým lyžiarom? V čase, keď sa objavili, znamenali obrovskú revolúciu na horách aj medzi pašerákmi a prvotne slúžili hlavne na "dopravu". Odvtedy prešli veľkým vývojom, a to ako vzhľadovo, tak v technike použitia. A dnes sa zaradili medzi náčinie používané predovšetkým pre radosť.

Malé deti si neuvedomujú dôsledky svojich pádov, stretu s iným lyžiarom, nevisí nad nimi obava, čo sa stane, keď spadnú z vleku, takže pre začiatok sú títo drobci proti hanblivým puberťákom vo výhode. Ak teda máte možnosť, postavte ho na lyže! A nehanbite sa, keď sama lyžovať neviete. Môžete koniec koncov začať spoločne s dieťaťom.

Od kedy deti postaviť na lyže? 

Deti sú na lyže zrelé, keď sa u nich snúbi telesná i mentálna vyzretosť. Prvým kritériom je ich fyzická vyspelosť, daná predovšetkým uzatvorením kĺbových štrbín a dovyvinutím bedrových kĺbov, čo je dôležitý predpoklad zdravého vývoja pohybového aparátu detí.

Malý lyžiar by mal byť už samostatný, mal by vedieť porozumieť pokynom, prípadne byť schopný inštruktorovi odpovedať. To je potvrdenie jeho psychickej zrelosti. "Vo všeobecnosti by sa nemalo začínať pred tretím rokom a my sa v našej lyžiarskej škole tohto pravidla držíme," uvádza Jiří Bartošík, lyžiarsky inštruktor z Kubovej Hute.

Učiť sa sám alebo si objednať inštruktora? 

Túto otázku rieši rad rodičov, ktorí sami dobre lyžujú, a väčšina z nich to aj vyskúša. Väčšina narazí na nečakané reakcie svojich detí súvisiace s obdobím vzdoru. Po niekoľkých pokusoch to ale nakoniec vzdajú a radšej svoje malé talenty zverujú do starostlivosti lyžiarskej školy.

"Nie je to len otázka trpezlivosti, ale aj skúseností a bezpečnosti. Dobrý inštruktor má k dieťaťu blízko, ale zároveň je to, cudzí človek, a teda má odlišnú autoritu, ktorú malý žiačik lepšie rešpektuje. Výučba prebieha efektívnejšie a vďaka metodickým skúsenostiam často aj bezpečnejšie," vysvetľuje Bartošík.