Pre dnešných rodičov je počítač, notebook, tablet a mobilný telefón absolútne bežnou a prirodzenou súčasťou života. Používajú ho skoro denne. Deti ich pritom už od najnižšieho veku sledujú. A pochopiteľne, preberajú správanie rodičov, takže po nejakej tej technickej hračke siahnu oveľa skôr, než by sme si boli ochotní pripustiť.

Vec prístupu

Iste, riziká spojené s počítačmi a ďalšími technickými zariadeniami určite existujú. Psychológovia varujú, že množstvo stimulov, ktoré dieťa získava prostredníctvom televízie či ďalšej elektroniky, je také veľké, že ostatné veci potom môžu skoro začať dieťa nudiť. Ponúka sa logická cesta – uchrániť dieťa čo najdlhšie od všetkých IT technológií a ideálne tiež od televízie a všetkého ďalšieho. Je to skutočne tá správna cesta?

Nemá asi cenu si navrávať, že naše dieťa sa s technológiami nikdy nestretne, nebude chcieť tablet, notebook ani mobil. V dnešnom svete nič také nie je možné. Pokiaľ sa budeme snažiť dieťa od technológií celkom odstaviť, môžeme tým nakoniec spôsobiť viac škody než úžitku. Samozrejme riskujeme, že až raz usúdime, že náš potomok je už dostatočne veľký na počítač, nebude sa ho môcť nabažiť a bude s ním tráviť oveľa viac času, než ak by bol už dlhšiu dobu prirodzenou súčasťou jeho života. Navyše, vo väčšine škôl sa moderné technológie dnes už bežne využívajú.

Oveľa rozumnejšia cesta je neoddeľovať deti úplne od sveta informačných technológií, ale naopak, prirodzene ich doň vpustiť. Pravdaže, takým spôsobom, aby sme všetko udržali v rámci určitých hraníc a nepripravili dieťa o iné zážitky. Deti sediace hodiny pri počítači nie sú v mnohých prípadoch ani tak dôsledkom závislosti ako skôr produktom pohodlných rodičov, ktorí ich k nemu jednoducho posadia, aby mali pokoj.

Kedy a čo vybrať

Skôr alebo neskôr sa bude musieť váš potomok zoznámiť s klasickým počítačom, ktorý potom bude využívať v škole alebo ešte neskôr v práci. Keď však začne na tablete (lacnejšia a praktickejšia alternatíva), získa určite rad prirodzených návykov, ale bude ho čakať učenie sa novému prostrediu a orientácie v ňom.

Z tohto pohľadu sa zdá vhodnejšie siahnuť po nejakom zariadení, ktoré bude do budúcna použiteľnejšie. V súčasnosti zažívame nástup tzv. ultrabookov, teda malých, útlych notebookov. Stále väčšie percento z nich má pritom dotykový displej ako tablet, niektoré (tzv. konvertibilné) dokonca umožňujú v niektorých prípadoch odpojiť obrazovku a používať ju bez klávesnice.