Vychovať z dieťaťa slušného a dobrého človeka je cieľom každého jedného rodiča. Mnoho z nás však aj dobre vie, že práve deti sú vašim zrkadlom. A hoci to možno znie ako klišé, v konečnom dôsledku je to pravda. To, ako sa vaše deti správajú a ako konajú je vaša “vizitka”. Ako teda dosiahnuť, aby z vašej ratolesti časom vyrástol správny človek? Osvojte si tieto tipy a buďte mu príkladom.

Naučte sa priznať si chybu

Ako rodičia deti učíme, aby keď spravia niečo zlé, vedeli si priznať chybu a ospravedlniť sa. Nuž, častokrát na to ako dospelí zabúdame. A to je chybou. Deti potrebujú vidieť, že priznať si chybu či ospravedlniť sa je potrebné a normálne. Jedine tak sa to “naučia”.

Buďte ohľaduplní

Byť k iným a hlavne cudzím ľuďom ohľaduplný je dôležité. Z veľkej časti to dokonca vypovedá aj o tom, aký ste človekom. Pritom nemusí ísť o prehnané gestá. Stačí ak občas niekomu podržíte dvere, uvoľníte miesto alebo len jednoducho budete slušným a všímavým človekom. Ak to uvidia aj vaše deti, zapamätajú si to. A s veľkou pravdepodobnosťou si túto vašu ohľaduplnosť aj osvoja.

Pozdravte

Okrem činov láskavosti a ohľaduplnosti existuje mnoho ďalších, ktoré si deti (často podvedome) všímajú. Jedným z nich sú aj zásady slušného správania, ktoré mnohí z nás deti učia už odmalička. Pozdraviť sa pri príchode a odchode či známemu človeku na ulici je jednoducho slušné a potrebné. Ak iným ľuďom prejavíte úctu aj týmto spôsobom, deti to budú robiť samé od seba a to aj bez toho, aby ste im to pripomínali.