Detský entuziazmus môžu raz-dva narušiť soplíky, kašeľ, či iné nepríjemné príznaky nachladnutia, ktoré sa neustále opakujú. Nehovoriac o nebezpečnej situácii, ktorú vyvolala epidémia nového vírusu. To, čo má vaše dieťa pred všetkým menovaným chrániť, je jeho imunitný systém. Preto sa vyplatí dbať na jeho silu.

Kolektívna imunita

V čase, keď deti nastupujú do škôlky či školy, musia si zvykať na kolektív a nástrahy, ktoré v ňom na ne čakajú. Dovtedy zdravé dieťa, ktoré sa pohybovalo iba v kruhu najbližšej rodiny sa razom ocitne v prostredí, kde na neho čakajú baktérie a vírusy. Detské telíčko nemá vybudovanú potrebnú obranyschopnosť a trpí oslabenou imunitou, ktorá robí na čele vrásky nielen rodičom, ale aj detským lekárom.

Ak sa dieťa vráti do školského kolektívu nedoliečené, je oveľa náchylnejšie na opätovnú nákazu vírusom alebo bakteriálnou infekciou. Dieťa sa tak môže dostať do začarovaného kruhu chorôb, z ktorých sa nemôže dostať aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov.

Táto situácia je pre rodičov chorľavého dieťaťa hotová nočná mora, najmä keď si ani jeden z rodičov nemôže dovoliť z pracovných dôvodov ostať s dieťaťom doma. Školopovinné deti trápia často zápaly horných ciest, infekcie mandlí, hnačky, ovčie kiahne, šarlach či nebezpečný zápal mozgových blán, ale aj bežná nádcha a chrípka.