Petra nie je matka, ktorá by bola od rána do večera zavesená na mamičkovských fórach a preto nepredpokladala, že by sa jej mohli vymknúť veci spod kontroly pri zaobstarávaní si detskej výbavy ešte pred pôrodom. Dva roky po pôrode sme ju preto vyspovedali, či sa jej podarilo záväzok striedmosti dodržať a ak nie, aké najväčšie nezmysly nevyužila.

Keď Petra v siedmom mesiaci tehotenstva prvýkrát vstúpila do obchodu plného detských vecí, bolo to veľmi podobné tomu, čo ako malé dieťa zažívala v hračkárstve. Z každej strany na ňu kričali krásne vecičky a zaručene užitoční pomocníci. Keďže nie je vždy úplne rozhodná, spadla do toho až „po uši“.

Silnú úlohu zohrali aj skúsené predavačky, ktoré ihneď videli príležitosť a predvádzali, čo všetko „užitočné“ sa dá nakúpiť. „Aj napriek tomu, že som si vždy myslela, že môj prístup k naku- povaniu výbavičky bude triezvy, nakoniec som tomu čaru podľahla. A to si o sebe dovolím tvrdiť, že som finančne zodpovedná a uvedomujem si, že množstvo „must have“ kúskov je reálne len o dobre urobenom marketingu,“ priznáva s odstupom Petra. Spísala teda pre nás „zoznam zbytočností“. Nech sa páči, tu je pár vecí z neho. Samozrejme, ide o jej subjektívny názor, no v mnohom s ňou súhlasíme aj my. Každé bábätko je, samozrejme, jedinečné a vyžaduje si inú starostlivosť, takže pre vás to nemusí vôbec fungovať.

Zbytočnosť číslo 1: ohrievač fliaš s autokonektorom

„Ohrievač ako taký nemusí byť síce zbytočnosť, ale ten s autokonektorom, na ktorý sme sa nechali nahovoriť, bol pre nás naozaj nevyužiteľný. Pritom sme zvykli cestovať často. Ale v dobe, keď je takmer každá pumpa baby friendly, sa to naozaj neoplatí,“ upozorňuje na prvú zbytočnú vychytávku Petra.

Zbytočnosť číslo 2: monitor dychu

Tento vynález Lare spôsobil nemálo infarktových stavov. Napríklad, keď začal pípať kvôli baterkám, potom kvôli tomu, že vybrala drobca z postieľ ky (keď v nej ešte spal) a zabudla monitor vypnúť, alebo sa rozpípal len tak, z ničoho nič. Monitor totiž vydával zvuky, ktoré by zobudili aj človeka v kóme, nieto ešte malé bábätko. „Napokon sme sa rozhodli, asi ako väčšina rodičov, že prvé mesiace necháme synčeka spávať medzi nami v posteli a monitor som pekne zabalila do škatule, odložila do skrine a nevytiahla som ho až doposiaľ,“ priznala.

Zbytočnosť číslo 3: odsávačka soplíkov na baterky

Po stovkách prečítaných recenzií si objednali túto „zaručene najkvalitnejšiu“ odsávačku, vyskúšali, a... zostali sklamaní. A tak predsa len zapojili vysávač a nestačili sa diviť, aký má ťah. „Aj keď uzná- vam, že je to s ním o niečo prácnejšie, za ten výsledok to určite stojí. Spokojné bábo, spokojní rodičia, a, samozrejme, platí to aj naopak. Elektrickú odsávačku sme si odložili pre prípad, že by sme ju potrebovali použiť v aute. Zatiaľ sme ju však ešte nepotrebovali,“ hovorí Petra.

Zbytočnosť číslo 4: prebaľovací pult s vaničkou 2v1

Jedna z najväčších zbytočností, ktorá podľa mladej mamičky zabe- rie veľ kú časť kúpeľne. Na kúpanie napokon využívali klasickú malú vaničku a po pár mesiacoch rovno vaňu s detskou podložkou. A čo prebaľovací pult? Bohato postačili prebaľovacie podložky.