Kým nemáme potomkov, často sa nám zdá čudné, že niekto nedokáže ustrážiť svoje dieťatko, aby mu odniekiaľ nespadlo. Kto však má deti, dobre vie, že ide často o sekundy, kedy nás trebárs zamestná staršie dieťa alebo zvoniaci telefón.

Samozrejme sa všetci čo najviac snažíme pádom dojčiat predchádzať, väčšina rodičov ale priznáva, že im dieťa už niekedy spadlo. Úrazy spôsobené pádom z výšky patria u najmenších detí k tým najčastejším. Našťastie i hrozivo vyzerajúce pády, napríklad z vysokých prebaľovacích stolov, ostávajú väčšinou bez následkov.

Pružné detské kosti

Zatiaľ čo v dospelom ľudskom tele je asi 210 voľne alebo pevne spojených kostí, novorodenec ich má až tristo. Tieto kostičky postupne zrastajú a ich počet sa tak znižuje. Kosti dospelého sú tvrdšie a lámavejšie než kosti detí, ktoré sú mäkké, pružné a dobre a bez následkov sa hoja. Preto je dokonca ťažké rozpoznať niektoré detské zlomeniny.

Základom hlavy je lebka, ktorej hlavnou úlohou je chrániť zraniteľný mozog. Pred narodením je mäkká a tvárna, aby mohla pri pôrode prekĺznuť pôrodnými cestami, tým pádom je však ochrana mozgu dojčaťa menej účinná než u dospelého človeka. Mäkké kosti sú teda pre deti výhodou, v prípade lebky ide však skôr o nevýhodu – zníženú ochranu mozgu.

Ty máš teda hrču

Najčastejším následkom pádu na hlavičku je hrča. Ide o povrchové poranenie, ktoré vzniká nárazom. Hrču môžeme ochladiť studeným obkladom. Po páde sa môžu objaviť aj rôzne odreniny či tržné rany, ktoré môžu dosť krvácať, i keď sú pomerne malé.

Tvárové časti tela sú však masívne prekrvené, preto je dobré ránu omyť vodou, aby sme zistili skutočný rozsah poranenia. Niekedy totiž po omytí zistíme, že ide len o malú ranku, ktorá však dosť krvácala.

Môžeme použiť dezinfekciu (pozor, aby sa dieťatku nedostala do očí) a na ranu priložíme sterilný obväz alebo aspoň čistú látkovú plienku či vreckovku. Potom zamierime k lekárovi. Keď sa do ranky dostal nejaký drobný predmet, necháme jeho odstránenie radšej na lekárovi.

Nemá otras mozgu?

Okrem povrchových poranení môže však pri úraze hlavičky dôjsť i k vnútorného poraneniu, ktoré môže byť závažnejšie. Poznáme ho najmä podľa vracania a bolestivého plaču, objaviť sa môže aj porucha vedomia. V takom prípade ideme ihneď k lekárovi, alebo voláme záchrannú službu.

Keď dieťa nehospitalizujú, minimálne ďalších 24 hodín ho bedlivo sledujeme. I v noci potom treba dieťatko pravidelne budiť a zistiť, či reaguje. Pokiaľ by sa prebúdzalo len veľmi ťažko a bolo malátne, je nutné opäť ísť do nemocnice.

Poranenie hlavičky u dieťaťa by sme nikdy nemali podceňovať, mohlo by totiž dôjsť k vnútrolebečnému krvácaniu, ktoré by ho ohrozilo na živote.

Na čo dať pozor

Najlepšie je, samozrejme, pádu dojčaťa predísť, ako riešiť jeho následky. Vyplatí sa napríklad investovať do prebaľovacieho pultu s ohrádkou. Bábätká sa totiž veľmi skoro začínajú pohybovať ako húseničky, takže sa k okraju stola dokážu dostať i vtedy, keď sa ešte nevedia pretáčať z bruška na chrbát a naopak.

Potom stačí pár nestrážených okamihov a nešťastie je hotové. Keď dieťa položíte na prebaľovací pult alebo na posteľ, snažte sa od neho vôbec neodchádzať, prípadne mu cestu k okraju postele niečím zahraďte. Lepšie je však dávať dieťatko na zem, tam máte istotu, že nikam nespadne. Zahraďte tiež prístup na schody, ktoré sú ďalšou veľmi častou príčinou dojčenských pádov.

Nebezpečné chodúľky

U starších dojčiat sú dosť nebezpečnou záležitosťou kedysi veľmi obľúbené chodúľky. I keď pominieme neblahý vplyv týchto vynálezov na chrbticu najmenších detí, práve chodúľky sú príčinou tých najkrkolomnejších pádov a najhorších úrazov.

Deti sú totiž veľmi učenlivé a dokážu sa v chodúľke pohybovať obrovskou rýchlosťou. Keď sa s ňou dostanú trebárs k schodom, môžu si pádom spôsobiť život ohrozujúce zranenie. Podobne môže skončiť vysoká rýchlosť a náraz do nábytku alebo steny.

Detskí lekári obvykle používanie chodúľok zásadne neodporúčajú, a to ako z dôvodu správneho vývoja pohybového systému, tak kvôli bezpečnosti najmenších detí.

Pozor aj pri kúpaní

K pádom bábätiek dochádza aj pri zdanlivo veľmi bezpečnej aktivite, akou je večerné kúpanie. Telíčko dieťaťa môže byť veľmi klzké, preto treba dávať pozor pri vyberaní dieťatka z kúpeľa, aby vám nevykĺzlo.