Deti a my - Claim
30. august 2019
Detský plač môže mať viac príčin, takto ich rozlíšite

Plač dieťaťa je bežnou záležitosťou, avšak napriek tomu v mnohých matkách vzbudzuje nepríjemný pocit a pochybnosti či robia všetko správne. Pre malé dieťa je to však jediná možná forma komunikácie a preto sa spoločne poďme pozrieť na to, čo jednotlivé druhy plaču znamenajú.

Hlad 

Plač je v tomto prípade krátky, rytmický a jeho intenzita postupne silnie. Dieťa pri ňom zvykne mávať ručičkami, kope, zatína pästičky a vyzerá pritom „naštvane“. Otestovať si či ide o hlad môžete aj tak, že mu ponúknete svoj prst. Ak po ňom siahne, je to tak a nastal čas dojčenia alebo kŕmenia. 

Nuda

Vyznie to rozmarne, ale aj toto je niekedy dôvod plaču, ktorý zvykne začať mrnčaním. Pokiaľ ho však ignorujete a nevenujete dieťaťu pozornosť, končí sa veľkým krikom. Vaša ratolesť to dáva najavo aj fyzicky a to tak, že sa snaží trochu pohybovať končatinami. Nezatína však päste a keď mu skúsite ponúknuť prst, nebude ho zaujímať, teda aspoň nie na cmúľanie.

Plač pri kolikách 

Plač je veľmi intenzívny, trhá uši a informuje o bolesti. Váš potomok je strnulý a na pohmat má tvrdé bruško. V tvári je červený a napína celé svoje malinké telíčko, ako len môže. 

Sťažovanie sa 

Aj dieťa pociťuje stres a náročnosť niektorých dní. Preto je normálne, že sa vám chce posťažovať a ako inak, urobí to prostredníctvom plaču. Ten periodicky silnie, no postupne zase slabne. 

Plač pri kŕmení 

Niekedy nezaberie ani to najlepšie a to dojčenie prsníkom. Nebojte sa, dieťatku to chutí, no možno je len naňho prisilný prúd materského mlieka. Takýto plač býva len počas dňa, v noci tento problém nezaregistrujete a bude piť úplne v poriadku. Pokiaľ ho chcete utíšiť, iba vašu lásku odstavte od prsníka a namiesto neho jej nachvíľu ponúknite svoj prst, až kým sa neupokojí. Následne môžete pokračovať v dojčení. Myslite však na to, aby bola hlava výrazne vyššie ako telíčko, aby sa bábätku ľahšie prehĺtalo. 

Bolesť 

Pri akútnej bolesti vám to vaše zlatíčko dá vedieť nečakaným ostrým plačom, ktorý prerastá až do kriku. Ak bolesť trvá dlhšie, tak je to stenkanie. Rovnaké je to aj pri teplote. Istotne však spoznáte, že niečo nie je v poriadku a budete potrebovať zájsť k lekárovi. 

Zlostný plač

Dieťa si v tomto prípade poriadne zakričí. Chce vám tým dať najavo, že niečo potrebuje, no vy ho ignorujete. Často to prechádza až do zúrivosti a v momente, keď si myslíte, že to už nemôže byť horšie, tak plač začne gradovať. Skúste mu vtedy dať hračku, zaspievať, alebo ho zabaviť nejak inak. Dieťa potrebuje veľa podnetov, keďže pri žiadnom nevydrží dostatočne dlho.