Plač dieťaťa je bežnou záležitosťou, avšak napriek tomu v mnohých matkách vzbudzuje nepríjemný pocit a pochybnosti či robia všetko správne. Pre malé dieťa je to však jediná možná forma komunikácie a preto sa spoločne poďme pozrieť na to, čo jednotlivé druhy plaču znamenajú.

Hlad 

Plač je v tomto prípade krátky, rytmický a jeho intenzita postupne silnie. Dieťa pri ňom zvykne mávať ručičkami, kope, zatína pästičky a vyzerá pritom „naštvane“. Otestovať si či ide o hlad môžete aj tak, že mu ponúknete svoj prst. Ak po ňom siahne, je to tak a nastal čas dojčenia alebo kŕmenia. 

Nuda

Vyznie to rozmarne, ale aj toto je niekedy dôvod plaču, ktorý zvykne začať mrnčaním. Pokiaľ ho však ignorujete a nevenujete dieťaťu pozornosť, končí sa veľkým krikom. Vaša ratolesť to dáva najavo aj fyzicky a to tak, že sa snaží trochu pohybovať končatinami. Nezatína však päste a keď mu skúsite ponúknuť prst, nebude ho zaujímať, teda aspoň nie na cmúľanie.

Plač pri kolikách 

Plač je veľmi intenzívny, trhá uši a informuje o bolesti. Váš potomok je strnulý a na pohmat má tvrdé bruško. V tvári je červený a napína celé svoje malinké telíčko, ako len môže. 

Sťažovanie sa