Neustály boj. Aj takto hovoria niektoré mamičky o tom, keď bojujú s plačom svojich detí. Ak však pochopíte tajomstvá tohto sveta, možno to budete znášať predsa len ľahšie a bude to lepšie nie len pre vás, ale aj vaše dieťa. Plač má totiž svoje dôvody a treba naň vedieť správne reagovať.

Mama ti rozumie

Príroda vás hormonálne veľmi dobre pripraví. V tele matky sa totiž začne produkovať hormón prolaktín, ktorý nepodporuje len dostatočnú tvorbu materského mlieka, ale sa aj stará o vybudovanie akéhosi šiesteho materského zmyslu, vďaka ktorému viete, čo vám chce dieťa povedať. Stačí vám preto nechať sa viesť vašou intuíciou a materským inštinktom a pochopíte, prečo vaša ratolesť plače. 

Dôvod plaču

Dôvodov, prečo vaše dieťa plače je mnoho. Najčastejšie ide o hlad, avšak nemusí to tak byť vždy. Stačí nepohodlné sedenie, alebo postieľka, poprípade mokrá plienka. Bábätko citlivo reaguje aj na teplotu a to ako na chlad, tak aj na prehnané teplo, ktoré môže byť ďalším dôvodom jeho znepokojenia. Sú tu aj bolesti bruška, rast zubov a pod. 

Ak vylúčite všetky fyzické záležitosti, môže prísť na rad psychika. Dieťatko plače aj keď sa cíti osamelé, nudí sa, chýba mu ľudský kontakt, alebo je naopak okolo neho prehnane veľa ľudí a hluku. Niekedy sa zasa možno len potrebuje vyplakať po náročnom dni. Plač je teda pre neho akousi úľavou a ventiláciou. Preto ho netreba vždy brať tragicky. 

Nechať ho plakať?