Určite ste sa stretli s obavami mnohých matiek, že ich dieťa odmieta jesť, poprípade by rado malo na tanieri len samé sladkosti. Zamysleli ste sa niekedy, kde môžu takýto rodičia robiť chybu, alebo aké množstvo jedla by malo denne prijať? Ak hľadáte odpoveď na tieto otázky, ste tu správne.

Kde je zakopaný pes?

Predškoláci si ešte z batoľacieho veku pamätajú, že keď s mamičkou obedovali a odmietali jedlo, mamička za nimi pobiehala, prehovárala ich a nad každou skonzumovanou lyžičkou hlasno jasala. Faktom ostáva, že pokiaľ ste ako odmenu za stravovanie bez komplikácií dávali dieťaťu maškrty, v predškolskom veku sa môže stať, že jediné, čo bude vaša ratolesť ochotná a schopná jesť bez odmietania, budú práve tie maškrty.

Možno by ste sa mali zamyslieť nad skladbou denných jedál a okrem toho, že je viac-menej isté, že s vami chce váš potomok cvičiť, možno je jeho odmietanie starostlivo pripravovanej stravy ukryté práve v tomto. Lekári sa zhodujú, že odmietaním jedla u detí sa nemáte trápiť, pokiaľ zdravo rastú a majú energie na rozdávanie.

Prieberčivé dieťa

Čo keď má naozaj vaše dieťa iné chute než zvyšok rodiny? Niektoré deti si obľúbia a zároveň vyškrtnú zo svojho jedálneho lístka niektoré druhy potravín, takže sa môže stať, že v určitom období budete len variť a variť stále dokola to isté. Pokiaľ pripravíte akúkoľvek inú dobrotu, budete mať dosť veľkú smolu. Môžete si však byť skoro stopercentne istí, že toto obdobie vašu ratolesť veľmi rýchlo prejde a po určitej dobe bude chcieť experimentovať zase s inou požívatinou.

Aby ste sa nebáli, že zo suchých cestovín vaše dieťa nevyrastie, pripravujte mu i nenápadné desiate, ktoré nebudete vydávať za jedlo, ale budete ich spoločne konzumovať medzi rečou. Ovocie, šunku, syr i zeleninu si deti dajú behom hry a vlastne ani nepoznajú, že sa snažíte dostať im do bruška niečo zdravé. V období, kedy si navyše tvrdošijne trvajú na svojom, je nevyhnutné, aby ste sa im nesnažili ponúkať ďalšie chute, ktoré budú rovno odmietať.

Koľko je akurát?

Koľko si vaše zlatíčko povie. Pokiaľ na to chcete ísť odborne, mali by ste počítať s tým, že sa váš život môže scvrknúť do prepočítavania čajových lyžičiek. Napríklad na obed by malo dieťa zjesť toľko prílohy, koľko sa vojde na čajovú lyžičku, násobené vekom. Tak isto je to s mäsom i prílohou.

Viac netreba a vy budete spočiatku prekvapená, aké malé množstvo je vlastne dostatočné. Nikdy, naozaj nikdy neponúkajte dezert ako úplatok za to, že zje o dve lyžičky viac, než by malo, nehrajte s potomkom stupídnu hru, kedy by malo jesť za mamičku a za otecka.