Ktorý rodič by nechcel, aby boli jeho deti šťastné? Mnohé milujúce mamy sa o to snažia až do vyčerpania posledných omrviniek energie a potom sa unavené a vynervované zúfalo pýtajú, ako je možné, že sa im za ich obetavosť dostáva len trucovitosť a krik, ktorým deti dokážu spustiť aj lavínu. Zmeňte to!

Mama má prednosť

„Potreby matky sú dôležité, pretože ak matka nie je v pohode, oddýchnutá, najedená a podobne, nevie správne čítať ani potreby dieťaťa,“ upozorňuje psychologička Lenka Uherová. Psychológovia nám pripomínajú, že keď sa žena stane matkou, neprestáva byť ženou. Dieťa má život ženy obohatiť, nie jej ho ukradnúť a udupať.

Väčšina z matiek si tým prešla. Po prvých náročných, ale predovšetkým láskou opojených týždňoch a mesiacoch v úlohe matky, prišli mesiace zabehnutej rutiny, každodenného stereotypu. A tie aj tú najodhodlanejšiu a najoddanejšiu matku privedú do stavu, v ktorom cíti najmä únavu a túžbu aspoň na chvíľu z tohto kolotoča vypadnúť.

Väčšina žien však počas minimálne prvých troch rokov života dieťaťa nemá to srdce myslieť len na seba. Veď je to rúhanie, prejav zlyhania, znak bezcitnosti nechať dieťa s niekým iným a myslieť len na seba. Nie dámy, toto je krok k stavu, v ktorom budete oddýchnutejšou, ešte lepšou a spokojnejšou mamou ešte šťastnejšieho a vyrovnanejšieho dieťaťa.

Naučte sa rozoznávať plač dieťaťa

Vo veku, keď je komunikačným prostriedkom dieťaťa hlavne plač, je najdôležitejšie na tento plač adekvátne reagovať, správne ho definovať. „Matka si so svojím dieťatkom vytvára tzv. vzťahovú väzbu, kedy sa jeden na druhého snažia naladiť, teda matka rozumie typu plaču svojho dieťaťa a vie na neho zareagovať. Samozrejme, je v poriadku, keď sa vyskytnú aj situácie, keď to matka rozoznať nevie, plačúce dieťa berie do náručia a chlácholí ho. Šťastné dieťa je v tomto prípade dieťa, ktorého potreby sú včas a adekvátne uspokojené matkou,“ tvrdí odborníčka.

Ak sa naučíte rozpoznávať a chápať plač svojho malého bábätka, budete vedieť, „kedy ide o život“ a treba ho ratovať, a kedy sa len nudí, a treba ho teda naučiť, že niektoré „bezbolestné“ situácie bude musieť chvíľu zvládnuť aj samo. V takých prípadoch neprerušujte svoju aj tak bleskovú sprchu alebo svoj dlho odkladaný obed. Keď budete neustále a bez prestávky kŕmiť hladných, lebo pri takom počte hladujúcich nemáte čas na obednú pauzu, zomriete od hladu.

Každá matka, ktorá prestane žiť svoj život, ktorá všetok svoj čas investuje len do napĺňania potrieb svojho dieťaťa, ako matka aj manželka čoskoro vyhorí. Stane sa uzlíkom nervov, sopkou, ktorá vybuchuje niekoľkokrát denne, manželkou, ktorá má pocit, že robí všetko pre rodinu, pričom ju v skutočnosti oberá o to najdôležitejšie – o harmóniu. Ak niečo máte dať, musíte to aj mať. Deti sú šťastné vtedy, keď cítia, že aj ich mama je šťastná, spokojná a bez pocitu, že jej kvôli nim niečo uniká.