Nech už hovoríte čokoľvek a akokoľvek nahlas, či kričíte alebo nie, vaše dieťa sa tvári, že vás nepočuje a pokojne vás aj naďalej ignoruje? Pripadá vám táto situácia povedomá? V tom prípade pre vás máme overené spôsoby, pomocou ktorých tento scenár budete poznať už len z rozprávania. Ako teda deti naučiť poslúchať?

Odstráňte rozpýlenie

Ak chcete, aby vás dieťa bralo vážne a to v každej situácii, nemôžete dopustiť, aby niečo odviedlo jeho pozornosť. Práve naopak. Pokiaľ totiž na dieťa kričíte z vedľajšej miestnosti a ono sa napriek tomu pokojne ďalej hrá, nečudujte sa, ak vás ignoruje. Jednoducho vás nevníma len kvôli tomu, že je jeho pozornosť upriamená úplne inam. Ak teda nechcete prísť nielen o hlasivky, ale aj o nervy, skôr ako dieťaťu niečo prikážete, odstráňte všetko, čo ho rozptyľuje. Vypnite televízor, hru alebo čo je treba. Hoci sa spočiatku stretnete so striktnými námietkami v podobe kriku či plaču, takto skôr dosiahnete to, že vás dieťa bude aj reálne počúvať a poslúchne.

Nech všetko zopakuje

Máte pocit, že ste dieťaťu vysvetlili, čo od neho požadujete, no napriek tomu k ničomu nedošlo? Dôvod? Možno za to môže práve to, že dieťa úplne nepochopilo to, čo má urobiť. Práve preto je ďalším dobrým tipom od dieťaťa požadovať zopakovať príkazy, ktoré ste mu dali. Pripomeňte mu čo má urobiť a počkajte kým to samo zopakuje. Ak sa to bude líšiť, samozrejme pokyny vysvetlite dôkladnejšie a čo najzrozumeteľnejšie. Ako náhle bude totiž váš potomok schopný príkaz jasne zopakovať, bude vedieť čo sa od neho očakáva a je tiež väčšia šanca, že ho aj vykoná. Neprikazujte však príliš veľa, radšej dávajte jeden pokyn za druhým, aby sa dieťa necítilo zmätene.