Ste hrdou majiteľkou pozitívneho tehotenského testu, no ešte nepoznáte pohlavie bábätka? Môžete to nejako rozpoznať? Je skutočne pravda, že, dievčatá "kradnú" mamičke krásu a ak čakáte chlapca, ste v tehotenstve krajšia? Zisťovali sme, či a do akej miery sa líši tehotentsvo, keď čakáte dievčatko, alebo chlapčeka. Čo myslíte?

Materinský pud je niečo ohromujúce. Mnoho mamičiek totiž tvrdí, že ešte pred spoznaním pohlavia bábätka v brušku, akosi podvedome “cítili”, či to bude dievča alebo chlapec. Je ich však možné nejako odlíšiť? Ako sa vtedy správajú hormóny, telo, či psychika? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Tehotenské rozdiely

Áno, obidve tehotenstvá sa líšia. Rozdiely medzi pohlaviami dokonca prejavujú už hneď v prvých týždňoch tehotenstva. V 3. týždni tehotenstva je hladina tzv. “tehotenského” hormóny hCG v krvi vyššia priemerne o 18,5% u matiek, ktoré čakajú dievčatko, v porovnaní s matkami, ktoré čakajú chlapčeka. Presne tu je totiž možné nájsť vysvetlenie rozdielov či mýtov, ktoré kolujú o odlišných tehotenstvách.

“Kradnú” dievčatá krásu?

Keďže hladina hormónu hCG je v krvi budúcich mamičiek čakajúcich dievčatko vyššia, je spojená aj s prudšími hormonálnymi zmenami, kvôli čomu tehotné ženy často trpia tehotesnkými nevoľnosťami. Toto tvrdenie potvrdil aj výskum z Washingtonskej univerzity uskutočnený v roku 2008, ktorý preukázal, že ženy, ktoré čakajú dievča sú omnoho častejšie hospitalizované práve kvôli tehotenským nevoľnostiam. Prudké hormonálne zmeny spôsobujú tiež zvýšenú tvorbu akné a zhoršenie pleti, a práve tieto skutočnosti sú pričinou známeho mýtu, ktorý hovorí o tom, že dievčatá “kradnú” mamičke krásu. Výskum uskutočnený na Wexner Medical Center (Ohio State University) dokonca zistil, že na plody ženského pohlavia imunitný systém ženy reaguje výrazne horšie a ten je náchylnejší k zápalovým procesom. Dôsledkom toho je únava, pocit stresu aj rôzne bolestivé stavy. Istou útechou môže byť to, že pri tehotenstve s dievčatkom sa budete pýšiť väčšími vnadami ako budúce matky synov. Tvrdí to aspoň výskum z roku 2013, ktorý publikoval magazín Live Science.

S chlapčekom viac priberiete

Ak čakáte chlapčeka pripravte sa na to, že prírastok na váhe bude výraznejší, v porovnaní so ženou, ktorá čaká dievča. Rozsiahly výskum z roku 2014, v rámci ktorého odborníci z University of Georgia analyzovali takmer 70-miliónov tehotenstiev ukázal, že medzitým, koľko v tehotenstve priberiete a pohlavím dieťaťa existuje jasná súvislosť. A tehuľky, ktoré čakajú chlapčekov priberajú počas tehotenstva podstatne viac. Prečo?