Výživoví poradcovia považujú za ideálne, keď mamička plne dojčí šesť mesiacov. Čo ak vám však napadne, že zdravé mliečko by malo vaše dieťa dostávať vo veku troch rokov, a že s dojčením teda neprestanete? Popremýšľajte o tom, či je také dlhodobé dojčenie pre vaše dieťa ešte prínosom.

Telesné zdravie

Je pomerne zrejmé, že pre deti nie je a ani nemôže byť materské mlieko hlavnou zložkou jedálneho lístka v dobe, kedy sa z batoľacieho veku dostávajú do predškolského. Jednako len existujú určité fyzické výhody dojčenia i pre staršie ako rok. Tie sú dokonca uznávané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tá odporúča dojčenie ako druh a spôsob výživy u detí do dvoch rokov veku, keďže dovtedy matka odovzdáva dieťaťu v materskom mlieku na mieru šitý kokteil živín a protilátok.

Svetová zdravotnícka organizácia zároveň vyzdvihuje výsledky výskumov, ktoré potvrdzujú, že dlhodobo dojčené deti sú viac chránené pred obezitou a dvoma typmi diabetu. Podpora a rozvoj imunity sú ďalším z dôvodov, prečo sa mamičky často rozhodnú dojčiť dlhšiu dobu, ako výživovými poradcami odporúčaných minimálne šesť mesiacov.

Laktačné poradkyne sa zhodujú, že pokiaľ sa dieťa dojčí dva až tri roky, jeho zdravie je oveľa pevnejšie než u detí, ktoré tento vklad do zdravia od svojej matky nedostanú. Veľká väčšina dlhodobo dojčiacich matiek sa priznáva k tomu, že okrem zdravotných dôvodov má pre tento spôsob výživy i ďalšie dôvody. Ľahko a rýchlo vďaka dojčeniu upokoja svojho potomka.

Emočná záležitosť

Mamičky, ktoré dlhodobo dojčia i deti na začiatku predškolského veku, sa zhodujú na tom, že práve deti v tomto období potrebujú citovú podporu od svojich matiek, a je teda nemiestne upierať im niečo, čo samy vyžadujú. V akom bode sa však dojčenie väčších detí stáva škodlivým pre ich vývoj?

Či už sa bavíme o emočnej, či o fyzickej rovine, problém nastáva v okamihu, kedy sa kamaráti dojčenému dieťaťu môžu posmievať, urážať i jeho matku, dokonca nie je vylúčená šikana v predškolskom veku. Mamičky sa zhodujú, že presne toto sú dôvody, prečo približne od roka veku dojčenie taja. Aby sa ich dieťa nestalo terčom posmechu, ktorému však batoľa nerozumie, pretože prítomnosť matky spojená s dojčením je pre neho prirodzeným trávením dňa.