Boli ste rozhodnutá, že budete dojčiť a že si túto materskú výsadu nedáte nikým vziať? Môže sa však stať, že dojčeniu sa jednoducho nedarí a vy musíte začať dokrmovať dojčenským mliekom. Ako sa s tým vyrovnať a ako to praktizovať, aby ste zvládli oba varianty?

Ak vaše mlieko nestačí

Tridsaťpäťročná Pavla porodila svojho prvého syna pred pol rokom. Celé tehotenstvo sa tešila na to, ako bude dojčiť. Naštudovala desiatky kníh, radila sa, prax ale bola nakoniec iná. Pavla rodila cisárom, takže nástup laktácie prišiel neskôr.

Keď sa potom laktácia spustila, syn sa nechcel prisať alebo prsník púšťal. Doma potom dokonca jeden prsník vehementne odmietal. Zúfalá Pavla si zavolala na pomoc laktačnú poradkyňu, ktorá ju „nútila“, aby to skúšala ďalej a ďalej. Pavla vydržala asi dva týždne, a keď Tonko stále plakal a nepriberal, rozhodla sa, že ho jednoducho bude dojčiť z jedného prsníka a dokŕmi z fľaše.

Pediatrička jej poradila, aké mlieko zvoliť, a odvtedy to Pavla takto praktizuje už 4 mesiace. Z odmietaného prsníka mlieko odstrieka a využije pri ďalšom kŕmení. „Vo chvíli, kedy som sa rozhodla pre dokrmovanie, mi spadol kameň zo srdca, upokojila som sa a môj synček tiež prestal toľko plakať,“ rozpráva s úsmevom.

Čo keď treba dieťa dokŕmiť?

Príčin, prečo musíte začať dokrmovať, existuje viacero. Niektorým deťom sa nechce cicať, iné odmietajú napríklad jeden prsník. V druhom prípade to býva preto, že mlieko vyteká z každého prsníka inou rýchlosťou, takže cicanie z jedného prsníka je pre bábätko pohodlnejšie a tiež menej bolestivé. Môžete skúsiť upraviť polohu dieťaťa a zistiť, ktorá je pre neho vyhovujúca, alebo nechať dieťa cicať z prsníka, ktorému dáva prednosť. Z toho odmietaného potom mlieko odstriekavajte a dokrmujte alternatívne.

Nech už je dôvod akýkoľvek a detský lekár vám na prehliadke povedal, že je nutné dokrmovať, netrápte sa a situáciu prijmite. Ak máte stále aj svoje vlastné mlieko, potom nemusíte definitívne rezignovať. Ako hovorí laktačná poradkyňa Lucia Marková, vždy postupujte tak, že najprv dieťatko priložíte k prsníku (oba prsníky by ste mali vystriedať), a až potom, pokiaľ materské mlieko nestačí, dokŕmte umelým mliekom. Nikdy nie naopak!