V článkoch, ktoré propagujú laktáciu, sa niekedy zároveň píše, že dvojčatá možno dojčiť rovnako bezproblémovo ako jedno dieťa. Áno, dá sa to, no len niekedy. Čím to je, že u dojčiat je s dojčením väčší problém a čo robiť, aby ste svoje dvojčiatka dojčili aj vy?

Sú rovnaké, ale predsa iné

Dvojčiatka sa často rodia predčasne. Tehotenstvo s dvojčatami je výnimka z pravidla (ľudské telo je stavané na jednopočetné tehotenstvo) a extrémna záťaž a rovnaké je to tiež s dojčením. Vyprodukovať toľko mlieka, aby plne stačilo dvom deťom, rozhodne nie je automatické. Aj tu platí, že ide o individuálnu záležitosť. A to nie len pokiaľ ide o matku, ale aj o samotné dieťa.

Niektorým matkám sa síce podarí vyprodukovať dostatočné množstvo mlieka pre oboch drobcov, avšak to, že jedno z dvojčiat saje bez problémov a pravidelne, ešte neznamená, že tomu tak bude aj pri tom druhom. Nie je preto hanbou použiť rôzne pomôcky, ktoré to uľahčia vám aj jemu. Určite sa však neľakajte, ak jedno dieťa pije viac mlieka, ako to druhé. Každé si totiž vezme toľko, koľko potrebuje.