Každá mamička dobre vie, že dojčenie je pre dieťatko nesmierne dôležité a potrebné. Avšak napriek tomu, že drobcovi poskytuje nenahraditeľnú výživu, samo o sebe prináša isté “vedľajšie účinky”. Aj keď pre spokojnosť a zdravie dieťatka ich mnoho dojčiacich mamičiek nerieši, je dobré o nich vedieť. Čo vás môže prekvapiť?

Prsia sa výrazne zväčšia a stvrdnú

Už v tehotenstve sa v prsiach začína tvoriť materské mlieko, ktoré logicky spôsobuje ich výrazne zväčšenie. Pri narodení dieťatka však už telo matky prirodzene reaguje na “potrebu” dojčenia, v dôsledku čoho sa tvorí ešte viac mlieka. Prsia naplnené mliekom sú preto podstatne ťažšie, zväčšené a na prekvapenie viacerých mamičiek aj tvrdšie. Netreba sa však obávať. Po nadojčení sa zmenšia a mali by aj zmäknúť. Pripravte sa však na to, že ak budete dojčiť len z jedného prsníka, po dojčení bude menší ako ten, z ktorého ste nedojčili, čo sa vám môže zdať minimálne čudné. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, je to úplne normálne. Nie nadarmo sa preto odporúča dojčiť dieťa čo najčastejšie. Ťažoba či tlak na prsiach by mal zmiznúť, ak svojho potomka nadojčíte alebo mlieko jednoducho odsajete.

Tiecť bude z oboch prsníkov

Dojčiť by ste mali z oboch prsníkov rovnomerne. Ak nie už z estetického hľadiska (keďže jeden prsník je po dojčení menší ako druhý), tak minimálne kvôli tomu, aby ste sa vyhli mnohým dojčenským “nehodám”. Materské mlieko sa totiž tvorí v oboch prsníkoch súčasne a približne v rovnakom množstve, preto ak dojčíte len z jedného, môže sa stať, že z druhého prsníka (ktorý bude “preplnený”) vám bude neprimerane vytekať mlieko. Okrem toho, by ste sa tiež mali pripraviť na to, že mlieko vám nepotečie, len keď dieťatko začne sať prsník, ale aj pri omnoho nevhodnejších príležitostiach. Ak napríklad matka začuje plač dieťatka, môže to spôsobiť spustenie mlieka. Dochádza k tomu v dôsledku stopercentne vyvinutých materinských pudov, ktoré v mozgu spôsobia biochemické reakcie, indukujúce potrebu dieťatko nakŕmiť. Prekvapivé však je, že k spusteniu mlieka môže dôjsť, aj keď začujete plakať cudzie dieťa. V období dojčenia sa preto odporúčajú nosiť prsné vložky, ktoré sa jednoducho vložia do podprsenky, a tak chránia pred spomínanými dojčenskými “nehodami”.