Dojčenie je medzi mamičkami veľkou témou. Prvorodičky často nevedia, čo všetko ich pritom čaká. Niektoré z nich sú presvedčené, že dojčenie príde samo bez najmenších problémov, iné majú obavy z tvory mlieka a toho, či budú schopné svojho potomka správne nakŕmiť. Dojčenie však občas naozaj prináša aj problémy - nie je to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Bolesť?

Prvotné predstavy o tom, že priloženie svojho dieťatka k prsníku bude to najkrajšie, čo ste v živote zažili, občas padnú hneď po tom, čo sa vám začne chcieť plakať od bolesti. V tom momente si však spomeňte, že v tom nie ste sama a že ide len iba o prechodný problém. Časom sa dojčenie stane pohodovou záležitosťou. Osvedčeným pomocníkom vám môže byť Bepanthen masť, alebo odvar z harmančeka, ale aj pár kvapiek materského mlieka, ktoré necháte po dojčená zaschnúť na bradavke. Môžete si dokonca zaobstarať aj špeciálne chrániče bradaviek alebo dojčiacie klobúčiky a niektoré mamičky si nevedia vynachváliť dojčiaci vankúš. 

Ak však hrozí zápal prsnej žľazy, nehanbite sa mlieko odstriekavať. Pri pretrvávajúcej bolesti zasa môžete navštíviť laktačnú poradkyňu, keďže ju môže spôsobovať aj zlá technika dojčenia a prisávania. Ak dieťatko nedostatočne otvára ústočka, skúste mu zatlačiť na dolnú čelusť, čím posilníte jeho hľadací reflex a ono otvorí viac svoju pusinku. Pomôcok je naozaj veľa a treba si nájsť to správne pre seba. Dojčenie by totiž až na výnimky, ktorými sú druhý a tretí deň po pôrode, nemalo bolieť. 

Polohy na dojčenie 

Po ústupe popôrodných bolestí začína pre mamičky experimentovanie s polohami svojho dieťaťa pri dojčení. Striedanie rôznych polôh však odporúčajú aj odborníci, lebo sa tým nezaťažuje vždy rovnaké miesto bradavky. 

Niektoré z odporúčaných pozícií sa vám síce spočiatku môžu dať trocha krkolomné, avšak časom ich zvládnete. Dokonca je možné naraz dojčiť aj dvojčatá. Podľa odborníkov je často jedno, akú polohu si mamička vyberie. Dôležitý je však fakt, aby ich praktizovala správne a to tak, ako sú schválené Laktačnou ligou, alebo ako ju naučia v nemocnici, odkiaľ by mala ísť domov v tejto oblasti už dostatočne vyškolená.