V rokoch, keď žiadna dojčenská výživa neexistovala, ženy - mamičky nestáli pred žiadnym rozhodovaním. Dnes je to inak a mamičky majú na výber: poháriky, alebo domáce príkrmy. Čo je pre dieťa vlastne lepšie?

Kupovať príkrmy je praktickejšie. Dajú sa ľahko prenášať a kdekoľvek servírovať, a hlavne máte záruku, že táto výživa podlieha najprísnejším kontrolám. Dnes navyše zoženiete dojčenské príkrmy v moderných praktických obaloch, ktoré sú nerozbitné a dajú sa dokonca ohrievať v mikrovlnke. Ušetríte čas a máte istotu, že v príkrme nájdete to, čo by tam malo byť.

Čomu dať prednosť?

Veľa mamičiek je stále presvedčených o tom, že najkvalitnejšie je to, čo dieťaťu doma samy pripravia. Väčšina odborníkov však hovorí, že bezpečnejšie je kupovať už hotovú dojčenskú výživu, a to preto, že v prípade domácej výroby nemáte záruku kvality nakúpených surovín.

Myslí si to i detská lekárka Marta Šimunková, ktorá vrelo odporúča pre malé bábätká príkrmy v garantovanej biokvalite. „Hoci si každý myslí, že bio je len reklamný trik, ako predať normálne potraviny drahšie, v prípade detských príkrmov to neplatí. Mám osobnú skúsenosť, kedy som bola na biofarme, odkiaľ pochádzajú suroviny pre dojčenskú stravu. Pôda, kde sa pestuje zelenina a pasú sa zvieratá, nikdy nepoznala DDT, ktoré v zemi pretrváva desiatky rokov. Detská výživa je najsledovanejší potravinársky produkt, ktorého čistota má takmer farmaceutickú kvalitu. Pôda je totiž zárukou zdravej výživy. Aj keď si vypestujeme doma v záhradke zeleninu, nikdy vlastne nevieme, čo všetko už pôda prijala. Viete presne, ktoré hnojivo a v akom množstve použiť? Ani všetko živočíšne hnojivo nie je pre vysoký obsah dusitanov vhodné. A nepostrekuje váš sused kríky a stromy pesticídmi? Ako ďaleko leží váš pozemok od cesty? To sú príklady znečistenia, ktoré si väčšinou neuvedomujeme. Výrobcovia dojčenskej výživy sú však povinní kontrolovať množstvo škodlivín vo svojich výrobkoch a prípustné je len nulové množstvo,“ vysvetľuje detská lekárka.

Keď doma, tak čo najkvalitnejšie!

Rozhodli ste sa predsa len pre varenie doma? Potom nezabudnite, že aj „príprava“ doma má svoje pravidlá. Ak máte záhradku a v nej pestujete zemiaky alebo mrkvu, ideálne je nechať si vypracovať chemický rozbor a v prípa- de, že je všetko v poriadku, pokojne môžete variť doma. Pokiaľ záhradku nemáte, „ostáva“ vám nakupovať v obchodoch.

U malých bábätiek sa prihováram za priemyselne pripravené produkty v biokvalite. Len čo však dieťa opustí postieľku, začne liezť a ochutnávať psie granule, hlinu, domáci prach, je už biokvalita len pomyselnou hodnotou, aj keď u detí by som sa vyhýbala nesprávne pestovaným produktom: karfiolom, mrkvám, kalerábom veľkosti futbalovej lopty. To sú neklamné známky výrazného prihnojovania bohviečím. Rozumnou alternatívou sú potom domáce produkty z vlastnej čistej záhradky alebo od našich overených farmárov,“ odporúča doktorka Šimunková. Potraviny by mali byť vždy čerstvé, bez známok „chemizácie“.

„V žiadnom prípade nemožno použiť nahnité alebo plesnivé produkty. Napriek tomu, že by mamičky nikdy plesnivú či zhnitú časť dieťaťu vedome nepodali, spóry a mycélia plesní pravdepodobne prestupujú celým kusom,“ varuje lekárka. Mäso by potom malo byť vždy prvotriedne, od osvedčeného chovateľa.

„V súčasnosti nie je zárukou kvality ani nákup v supermarkete, ktorý nakupuje lacnejšie mäso od niektorých zahraničných dodávateľov. Mať osvedčeného vlastného farmára je na nezaplatenie,“ radí pediatrička.