Počet alergikov medzi deťmi stúpa, množia sa alergie na peľ, prach, roztoče... Ale ako je to s alergiami na domácich maznáčikov? Nakoľko sú vlastne rozšírené a čo na ne (ne)funguje?

Fakty pre každého

Rovnako ako u ostatných druhov alergií i tu ich výskyt naozaj neutešene rastie. „Napriek tomu, že neexistujú oficiálne čísla, ide v súčasnosti odhadom o tri, možno až päť percent populácie s alergiou na mačacie či psie alergény či oboje. Znepokojujúco stúpa alergia na vtáky (andulky, kanáriky a pod.) a tiež na konské alergény. Alergia na hlodavce (morčatá, škrečky) a králiky je skôr ojedinelá. Iné zvieratá (fretky, hady, korytnačky a pod.) sú raritou, a pokiaľ sa v súvislosti s nimi alergia predsa len objaví, je za tým fakt, že boli nositeľmi nejakého alergénu zvonku,“ vysvetľuje na úvod Martin Fuchs, alergiológ a imunológ z centra Immunoflow.

Zaujímavé pritom je, že sa tieto alergie málokedy vyskytujú samostatne, obvykle prichádzajú v kombináciách s inými druhmi a často tiež nejde o alergiu na jeden zvierací druh. „Najčastejšou kombináciou je alergia mačka (a)lebo pes a napodiv pele. Určite častejšie než mačka (a)lebo pes a roztoče, ako niektorí predpokladajú. S výnimkou vtákov, tam je pridružená alebo dokonca dominantná alergia na roztoče naozaj veľmi riziková (‚hniezdo‘ je skutočný raj roztočov), ak nie prevládajúca, a to pri alergii na perie." vychádza lekár zo svojich dlhoročných skúseností.