Je jasné, že nároky na výživu budúcej matky sa podstatne líšia od nárokov negravidných žien. Dieťatko si berie živiny z vášho tela. Správna výživa je preto alfou omegou jeho existencie nielen v prvých rokoch života. Dbajte preto najmä na dostatok horčíka.

Ani veľa, ani málo

Nechuť do jedla, ktorá môže viesť k podvýžive, sa prejavuje predovšetkým v 1. trimestri tehotenstva. Je vám nevoľno a na jedlo nemôžete ani len pomyslieť. Pokiaľ však váš stav obmedzeného príjmu potravín pretrváva, je možné, že so sebou prinesie aj neželané následky. V počiatočných fázach tehotenstva totiž môže dôjsť ku kongenitálnej malformácii plodu, k predčasnému pôrodu a veľkej perinatálnej morbidite a mortalite.

V neskorších štádiách tehotenstva (2. a 3. trimester) môže podvýživa matky spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť plodu, jeho nedostatočný vývin alebo zvýšenú mortalitu. Na druhej strane, mamičkám a ich očakávaným detičkám neprospieva  ani enormne zvýšený príjem potravín. Je pravdepodobné, že by to v takomto prípade viedlo k opaku podvýživy, teda k nadváhe až k obezite. Na základe toho sa môže u mamičiek veľmi ľahko vyvinúť diabetes, tromboembolické choroby alebo znížená produkcia mlieka, čo v konečnom dôsledku môže veľmi nepriaznivo pôsobiť na plod. Vhodným riešením na zabezpečenie čo najlepšieho stavu je pozorne sledovať svoj jedálniček a prijímať vyváženú stravu.

Vegetariánstvo je nevhodné

Medzi najdôležitejšie stopové prvky patrí horčík, vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo. Tieto minerálne látky si plod postupne berie z maminho tela, čiže je dôležité, aby strava budúcej rodičky tieto prvky obsahovala v dostatočnom množstve. Strava má byť pestrá, je veľmi nevhodné, aby žena pestovala vegetariánstvo alebo vegánstvo, či iné odlišné stravovacie návyky. Vtedy treba k strave pridať  kvalitné výživové doplnky pre správny vývin plodu.

Žena by mala začať užívať magnézium ako hlavný minerál už pred začatím ťažkostí. Exituje viac druhov preparátov najmä vo forme tabliet, šumivých tabliet a rozpustných práškov. Dôležité je ale celkovo využitie magnézia z daného preparátu, aby sa vstrebalo potrebné množstvom a v krátkom čase. Ako doplnok môžeme doporučiť minerálne vody so zvýšeným obsahom magnézia. Nemusíme sa báť predávkovania, pri užívaní cez ústa orálne sa nedá predávkovať, organizmus si zoberie čo potrebuje.