Deň „P“ – najvýznamnejší v živote ženy. Každá si prajeme mať svoj pôrod krásny, ale, bohužiaľ, nie všetkým sa to podarí. Pomôcť môže napríklad dula, a to nielen pri pôrode, ale dlho pred ním i po ňom.

Kto je dula?

Duly sú akési sprievodkyne materstvom. Ľudskosť sa totiž v modernej dobe, kedy máme na všetko okolo tehotenstva a pôrodu vyšetrenia, laboratórny výsledok či ultrazvuk, trochu vytratila. A na psychiku zase pôsobia nekonečné internetové diskusie, kde sa zdieľajú skúsenosti.

Často nám ani nenapadne, že by stačilo sa o tom s niekým porozprávať z očí do očí – o svojich radostiach, obavách, neistote a zatiaľ nepredstaviteľnej budúcnosti s dieťatkom. Že by nám niekto mohol poradiť a držať nás za ruku pri pôrode, keď sa manžel cíti neistý, alebo sa doma stará o staršie dieťa. 

História a súčasnosť

„Dula je žena, ktorá podporuje ostatné ženy v dobe tehotenstva, pred pôrodom, počas neho a na začiatku materstva,“ zhŕňa Mgr. Adéla Lančová. Duly vlastne pokračujú v tradícii sprevádzania rodiacich žien ich blízkymi ženami. V dnešnom slova zmysle začali pôsobiť v 70. rokoch 20. storočia v Severnej Amerike, v dobe začiatkov hnutia za humanizáciu pôrodov.

„Tradícia dúl tu bola vždy,“ upresňuje dula Adéla Lančová. „V čase, kedy sa pôrody začali premiestňovať z prevažne domáceho prostredia do pôrodníc, zmizla podpora, obzvlášť tá ženská. A tá je počas pôrodu kľúčová. Stratili sa tiež prirodzene odovzdávané tradície. Predtým ženy videli, ako mama alebo sestra rodí, mali s pôrodom prirodzený kontakt.

Sledovali prípravu a priebeh celého toho procesu. To sa vytratilo, keď sa pôrody presunuli do pôrodnice. Ktorá z nás teraz čosi vie o pôrode predtým, než sama čaká dieťa? Aj toto je úloha dúl – sprostredkovať ženám skúsenosť s pôrodom, najlepšie nejakú pozitívnu.“

Na čo je dula?

Dula je akýsi poradca v pôrodníctve. Prepája v sebe znalosti fyziológie pôrodu a psychológie. Pomôcť nám môže vo všetkých obdobiach okolo narodenia dieťaťa.

  • V tehotenstve: zdieľanie, podpora, informácie, individuálna príprava na pôrod
  • Pri pôrode: psychická podpora, fyzická pomoc, nefarmakologické úľavové prostriedky
  • V šestonedelí a neskôr: zdieľanie, opora, praktické informácie, podpora dojčenia

Dula vychádza z toho, že pôrod je jeden z kľúčových okamihov v živote ženy a že spôsob, akým žena privedie dieťa na svet, vo svojom dôsledku ovplyvňuje celú spoločnosť. Dula vytvára pre ženu zázemie a atmosféru, pri ktorej sa žena môže na pôrod sústrediť a užiť si ho, nielen prežiť. Porovnávacie štúdie ukázali, že ženy sprevádzané vyškolenou dulou rodili v priemere rýchlejšie, z pôrodu mali lepší pocit, mali menej komplikácií, dlhšie dojčili, s dieťaťom trávili viac času a menej často trpeli popôrodnými depresiami.