Metódy plánovaného rodičovstva sú u mnohých párov v súčasnosti bežné. No nielen výpoět plodných dní, užívanie vitamínov na podporu plodnosti môžu mať vplyv na počatie bábätka. Ak chcete totiž zažiť hneď dvojitú radosť v podobe dvojičiek, tieto faktory to vedia výrazne ovplyvniť. Vedeli ste o nich?

Aj keď by mnohí tvrdili, že to či žena bude pod srdcom nosiť chlapčeka alebo dievčatko je len a len na prírode, nie je to tak. Počatie nikdy nie je vecou náhody. A síce je pravda, že práve otec určí v okamihu oplodnenia pohlavie bábätka, ženy na druhej strane môžu výrazne ovplyvniť to, či do rodiny zavíta jeden alebo rovno dvaja členovia. Dvojičky sa rodia čoraz častejšie a od roku 1980 sa počet tehotenstiev s dvojičkami dokonca zvýšil o viac ako polovicu. Ktoré zásadé faktory na to teda majú vplyv?

Dvojičky v rodine

Genetika je mocná čarodejka. A to aj v prípade pravdepodobnosti počatia dvojičiek. Ukazuje sa, že ak sa dvojičky vyskytnú vo vašej či v partnerovej rodine, je tu vyššia pravdepodobnosť, že sa ich dočkáte aj vy. Je totiž dosť možné, že aj vy ste mohli zdediť gén, ktorý ovplyvňuje uvoľnenie viac ako jedného vajíčka pri ovulácii, čoho dôsledkom sú dvojičky.

Vek po 35. roku ženy

Podľa odborníkov sa najplodnejší vek ženy udáva zhruba do 25. roku života. V tomto období má väčšina žien pravidelný cyklus a ovuláciu, ktorá je pre počatie samozrejme nevyhnutná. No postupom veku sa aj plodnosť ženy začína prirodzene znižovať. Udáva sa, že po 35. roku života je už plodnosť takmer o polovicu nižšia a môžu sa vyskytnúť aj anomálie v menštruačnom cykle či ovulácii. Samozrejme, nie je to pravidlo. Avšak s vyšším vekom máte väčšiu pravdepodobnosť počatia dvojičiek. Prečo? Odborníci z Obstretrics Gynecology tvrdia, že za to môže zvýšená hladina folikulostimulačného hormónu (FSH), ktorý je zodpovedný za vývoj vajíčok. Vo vyššom veku sa tak namiesto jedného vajíčka pri ovulácii môžu uvoľniť hneď dve, vďaka čomu sa môžete stať mamou dvojvaječných dvojičiek.

Viac detí

Okrem vyššie spomínaných faktorov vie počatie dvojičiek ovplyvniť aj samotný počet detí, ktoré máte. Ukazuje sa, viacnásobné mamičky majú v ďalšom tehotenstve vyššiu šancu dvojičiek. Podľa odborníkov na tento jav doposiaľ neexistuje jasné vysvetlenie, no na základe pozorovaní tvrdia, že v mnohých rodinách to tak jednoducho je.