V záplave predpôrodných rád z vášho okolia a kurzov sa vás iste dotkne aj otázka dýchacích techník pri pôrode. Vám samotnej by to možno ani nenapadlo, ale keď sa o tom všade tak píše a hovorí, nemali by ste pôrodné dýchania predsa len začať trénovať?

Veľa premýšľania vám škodí

Celkom iste ich môžete trénovať vopred, podmienkou pohodového pôrodu však nie sú. Aj ak by ste ich totiž zabudli, telo vás povedie. Ako máte v jednotlivých fázach pôrodu dýchať, vám povie s rovnakou prirodzenosťou, ako keď napríklad stúpate do kopca. A pri pôrode platí viac než kedy inokedy, že žena sa má sústrediť a spoľahnúť najmä sama na seba a svoje potreby.

„Odborníci v oblasti normálneho pôrodu sa všeobecne zhodujú na tom, že čím menej žena o pôrode v dobe rodenia premýšľa, tým lepšie pôrod prebieha,“ tvrdí pôrodná asistentka Zuzana Štromerová a dodáva: „Čím viac toho vedome rieši, tým viac sa zvyšuje riziko, že sa pôrod spomalí alebo dokonca skomplikuje. Nechať to tak, nech sa to deje samo... To je hlavná poučka pre pôrod, a platí tiež na dýchanie.“

Palivo pre svaly maternice

S učením dýchacích pôrodných techník si teda hlavu príliš lámať nemusíte. „Myslím si, že nie je vôbec nutné dýchanie nejako trénovať,“ hovorí rozhodne súkromná pôrodná asistentka Kristina Neubertová Zemánková. „Dýchať vieme od narodenia a dýchanie sa prirodzene mení podľa aktivity, ktorej sa práve venujeme. Nikto nás neučí, že pri behu máme dýchať rýchlejšie, a keď usíname, máme dýchať pomalšie, a napriek tomu to telo vie. A rovnaké je to i s pôrodom,“ vysvetľuje odborníčka. Podľa pôrodnej asistentky ženy samy inštinktívne dýchajú presne tak, aby malo bábätko vždy dostatok kyslíka, a preto nie je nutné, aby žene pri pôrode do dýchania ktokoľvek zasahoval.